A.E.K Byggentreprenad AB

Organisationsnummer
556068-4796
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Fusionerat
Registrerat
2017-09-20
F-skatt
Ej registrerad
Moms
Ej registrerad

Koncernstruktur

Lale Accounting AB Moderbolag
A.E.K Byggentreprenad AB

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Verksamheten är klassificerat som övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter i Nacka. Verksamheten har bedrivits sedan 1959. Nacka har totalt 40 företag inom branschen, varav A.E.K Byggentreprenad AB är ett.

Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2024 och årets resultat var positivt. A.E.K Byggentreprenad AB är en del av Lale Accounting AB-koncernen. Bolaget har uppgått i annat bolag genom fusion 2026.

Adress

Postadress: Skuru Skolväg 11
13147 Nacka

Besöksadress: SKURU SKOLVÄG 11
13147 Nacka

Företag i Nacka · Företag i Stockholms län

Telefon: 08-6101900

Verksamhet

Bransch: Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter (SNI 68209)

Aktiebolagets verksamhet ska vara att utföra byggentreprenader samt försäljning av husstommar samt driva annan med ovanstående ändamål förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: Ingen omsättning

Koncernmoder: Lale Accounting AB (559057-7002)
Moderbolag: Lale Accounting AB (559057-7002)

Bokslut och nyckeltal

Soliditet
100,0 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
1,8 %
årets resultat / eget kapital
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2024 0 tkr −1 tkr 20 tkr 1,1 mkr 1,1 mkr 0
2023 0 tkr −14 tkr 0 tkr 1,1 mkr 1,1 mkr 0
2022 0 tkr −13 tkr 16 tkr 1,1 mkr 1,1 mkr 0
2021 0 tkr −13 tkr 7 tkr 1,1 mkr 1,1 mkr 0
2020 0 tkr −13 tkr 1 tkr 1,1 mkr 1 mkr 0

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2020–2024
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · TKR 0 0,2 0,4 0,6 0,8 1 0 0 0 0 0 SENAST ÅRETS RESULTAT · TKR 0 1 7 16 0 20 20202021202220232024
Omsättning Årets vinst

Branschjämförelse

A.E.K Byggentreprenad AB jämfört med 3 774 andra bolag i samma bransch (övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter).

0
Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 0 tkr 0 tkr 0 tkr 316 tkr Över median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta A.E.K Byggentreprenad AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om A.E.K Byggentreprenad AB

Vad gör A.E.K Byggentreprenad AB?
Aktiebolagets verksamhet ska vara att utföra byggentreprenader samt försäljning av husstommar samt driva annan med ovanstående ändamål förenlig verksamhet.
Var finns A.E.K Byggentreprenad AB?
A.E.K Byggentreprenad AB har sin verksamhet i NACKA, Nacka, Stockholms län. Adress: Skuru Skolväg 11, 13147 NACKA.
När grundades A.E.K Byggentreprenad AB?
A.E.K Byggentreprenad AB grundades 2017 och har organisationsnummer 556068-4796.
Vad omsätter A.E.K Byggentreprenad AB?
Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte A.E.K Byggentreprenad AB 0 tkr.
Vad är organisationsnumret för A.E.K Byggentreprenad AB?
Organisationsnumret för A.E.K Byggentreprenad AB är 556068-4796. Bolagsformen är Aktiebolag.