Adastec Sweden AB
Företaget erbjuder tjänster inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik i Stockholm. Bolaget startades 2023. Stockholm har totalt 718 företag inom branschen, varav Adastec Sweden AB är ett.
Senast rapporterade omsättning uppgick till 0 tkr (2024) och året avslutades med förlust.
Adress
Postadress: Box 3122
10362 Stockholm
Besöksadress: BOX 3122
10362 Stockholm
Verksamhet
Bransch: Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122)
Bolaget utvecklar och levererar automatiserade mjukvaru- plattformar för kommersiella fordon för att möjliggöra automatiserade, delade och anslutna kommersiella fordon, samt kommer att bedriva därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: Under 1 tkr
Bokslut och nyckeltal
- Soliditet
- 63,2 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- -133,3 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 0 tkr | −32 tkr | −32 tkr | 38 tkr | 24 tkr | 0 |
| 2023 | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr | 45 tkr | 25 tkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Adastec Sweden AB jämfört med 8 025 andra bolag i samma bransch (teknisk konsultverksamhet inom industriteknik).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 tkr | 28 tkr | 852 tkr | 1,8 mkr | Lägre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Murat Emre Duman (f. 1970) Styrelseledamot sedan 2023-01-24
- Murat Emre Duman (f. 1970) Verkställande direktör sedan 2023-01-24
- Murat Emre Duman (f. 1970) Ordförande sedan 2023-01-24
- Atalay Taskoparan (f. 1967) Styrelseledamot sedan 2023-01-24
- Carl Fredrik Hedenström (f. 1969) Styrelsesuppleant sedan 2023-01-24
Vanliga frågor om Adastec Sweden AB
- Vad gör Adastec Sweden AB?
- Bolaget utvecklar och levererar automatiserade mjukvaru- plattformar för kommersiella fordon för att möjliggöra automatiserade, delade och anslutna kommersiella fordon, samt kommer att bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Adastec Sweden AB?
- Adastec Sweden AB har sin verksamhet i STOCKHOLM, Stockholm, Stockholms län. Adress: Box 3122, 10362 STOCKHOLM.
- När grundades Adastec Sweden AB?
- Adastec Sweden AB grundades 2023 och har organisationsnummer 559415-8015.
- Vad omsätter Adastec Sweden AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte Adastec Sweden AB 0 tkr.
- Vem är VD på Adastec Sweden AB?
- Murat Emre Duman är verkställande direktör på Adastec Sweden AB.
- Vad är organisationsnumret för Adastec Sweden AB?
- Organisationsnumret för Adastec Sweden AB är 559415-8015. Bolagsformen är Aktiebolag.