Aifos AB
Bolaget startades 2014 och bolaget är klassificerat som frisörer och barberare i Fjällbacka.
Senast rapporterade omsättning uppgick till 829 tkr (2025) med ett positivt årsresultat. Omsättningen ligger i branschens nedre halva av 4 961 jämförelsebolag. Antalet anställda uppgick senast till 1 personer.
Adress
Postadress: Krosskärr 3
45742 Fjällbacka
Besöksadress: KROSSKÄRR 3
45742 Fjällbacka
Verksamhet
Bransch: Frisörer och barberare (SNI 96210)
Bolaget skall bedriva frisörverksamhet inklusive försäljning av hårvårdsprodukter med inriktning på ovanstående område samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 700–999 tkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +2,3 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 20,5 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 24,5 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 76,9 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 37,4 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 829 tkr | 170 tkr | 203 tkr | 706 tkr | 543 tkr | 1 |
| 2024 | 810 tkr | 37 tkr | 29 tkr | 513 tkr | 340 tkr | 1 |
| 2023 | 615 tkr | 95 tkr | 75 tkr | 524 tkr | 311 tkr | 1 |
| 2022 | 450 tkr | −37 tkr | 0 tkr | 431 tkr | 236 tkr | 1 |
| 2021 | 820 tkr | 169 tkr | 99 tkr | 587 tkr | 236 tkr | 2 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Aifos AB jämfört med 5 027 andra bolag i samma bransch (frisörer och barberare).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 829 tkr | 552 tkr | 936 tkr | 1,6 mkr | Under median |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | Över median |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Sofia Dahlström (f. 1990) Styrelseledamot sedan 2014-09-25
- Anton Eklund (f. 1990) Styrelsesuppleant sedan 2014-09-25
Vanliga frågor om Aifos AB
- Vad gör Aifos AB?
- Bolaget skall bedriva frisörverksamhet inklusive försäljning av hårvårdsprodukter med inriktning på ovanstående område samt därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Aifos AB?
- Aifos AB har sin verksamhet i FJÄLLBACKA, Tanum, Västra Götalands län. Adress: Krosskärr 3, 45742 FJÄLLBACKA.
- När grundades Aifos AB?
- Aifos AB grundades 2014 och har organisationsnummer 556984-2783.
- Vad omsätter Aifos AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Aifos AB 829 tkr. Bolaget hade 1 anställda.
- Vad är organisationsnumret för Aifos AB?
- Organisationsnumret för Aifos AB är 556984-2783. Bolagsformen är Aktiebolag.