Aldetune AB

Organisationsnummer
556462-6504
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2022-12-07
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Företaget är klassificerat som utgivning av böcker i Edsbruk. Verksamheten har bedrivits sedan 1993.

Omsättningen för 2025 var 7 tkr och året avslutades med förlust. Aldetune AB hamnar under branschmedianen (1 069 bolag i jämförelsen).

Adress

Postadress: Nelhammar Dalsgården
59475 Edsbruk

Besöksadress: NELHAMMAR DALSGÅRDEN
59475 Edsbruk

Företag i Kristianstad · Företag i Skåne län

Verksamhet

Bransch: Utgivning av böcker (SNI 58110)

Bolaget ska driva bokförlag och musikförlag, bok- och musikutgivning, musikstudio med musik-, podd- och ljudboksproduktion, samt konsert-, marknadsförings- och undervisningsverksamhet. Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 1–49 tkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-58,8 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
-1000,0 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
-1000,0 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
-761,8 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
27,0 %
årets resultat / eget kapital
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 7 tkr −70 tkr −70 tkr 34 tkr −259 tkr 0
2024 17 tkr −120 tkr −120 tkr 73 tkr −189 tkr 0
2023 13 tkr −31 tkr −31 tkr 28 tkr −69 tkr 0
2022 2 tkr −3 tkr −3 tkr 20 tkr −38 tkr 0
2021 0 tkr −1 tkr −1 tkr 23 tkr −35 tkr 0

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+51,8 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · TKR 0 5 10 15 0 2 13 17 7 SENAST ÅRETS RESULTAT · TKR 0 −1 −3 −31 −120 −70 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Aldetune AB jämfört med 1 070 andra bolag i samma bransch (utgivning av böcker).

0
Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 7 tkr 3 tkr 148 tkr 962 tkr Under median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Aldetune AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Aldetune AB

Vad gör Aldetune AB?
Bolaget ska driva bokförlag och musikförlag, bok- och musikutgivning, musikstudio med musik-, podd- och ljudboksproduktion, samt konsert-, marknadsförings- och undervisningsverksamhet. Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Var finns Aldetune AB?
Aldetune AB har sin verksamhet i EDSBRUK, Kristianstad, Skåne län. Adress: Nelhammar Dalsgården, 59475 EDSBRUK.
När grundades Aldetune AB?
Aldetune AB grundades 1993 och har organisationsnummer 556462-6504.
Vad omsätter Aldetune AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Aldetune AB 7 tkr.
Vad är organisationsnumret för Aldetune AB?
Organisationsnumret för Aldetune AB är 556462-6504. Bolagsformen är Aktiebolag.