Andreas Lindgren Connector AB

Organisationsnummer
556682-5708
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2005-06-30
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Bolaget startades 2005 och bolaget är klassificerat som partihandel med andra insatsvaror i Askim.

Senast rapporterade omsättning uppgick till 2,3 miljoner kronor (2025), och året avslutades med vinst. Omsättningen ligger i branschens nedre halva av 944 jämförelsebolag. Antalet anställda uppgick senast till 3 personer.

Adress

Postadress: Stora Åvägen 21
43634 Askim

Besöksadress: STORA ÅVÄGEN 21
43634 Askim

Företag i Kungsbacka · Företag i Hallands län

Verksamhet

Bransch: Partihandel med andra insatsvaror (SNI 46860)

Bolaget ska bedriva försäljning av förpackningsmaterial till läkemedel och livsindustrin, försäljning av aluminiufolie till teknisk industri, idka handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 1,5–3 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-4,3 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
20,6 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
16,9 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
87,7 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
40,9 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
+50,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 2,3 mkr 468 tkr 384 tkr 1,1 mkr 938 tkr 3
2024 2,4 mkr 513 tkr 426 tkr 1,1 mkr 954 tkr 2
2023 2,4 mkr 585 tkr 522 tkr 1 mkr 778 tkr 2
2022 1,7 mkr 388 tkr 291 tkr 534 tkr 455 tkr 2
2021 1,7 mkr 380 tkr 298 tkr 472 tkr 389 tkr 2

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+7,4 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 0,5 1 1,5 2 2,5 1,7 1,7 2,4 2,4 2,3 SENAST ÅRETS RESULTAT · TKR 0 298 291 522 426 384 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst

Branschjämförelse

Andreas Lindgren Connector AB jämfört med 949 andra bolag i samma bransch (partihandel med andra insatsvaror).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 2,3 mkr 381 tkr 4,6 mkr 27,1 mkr Under median
Anställda 3 0 1 5 Över median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Andreas Lindgren Connector AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Andreas Lindgren Connector AB

Vad gör Andreas Lindgren Connector AB?
Bolaget ska bedriva försäljning av förpackningsmaterial till läkemedel och livsindustrin, försäljning av aluminiufolie till teknisk industri, idka handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Var finns Andreas Lindgren Connector AB?
Andreas Lindgren Connector AB har sin verksamhet i ASKIM, Kungsbacka, Hallands län. Adress: Stora Åvägen 21, 43634 ASKIM.
När grundades Andreas Lindgren Connector AB?
Andreas Lindgren Connector AB grundades 2005 och har organisationsnummer 556682-5708.
Vad omsätter Andreas Lindgren Connector AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Andreas Lindgren Connector AB 2,3 miljoner kronor. Bolaget hade 3 anställda.
Vem är VD på Andreas Lindgren Connector AB?
Andreas Lindgren är verkställande direktör på Andreas Lindgren Connector AB.
Vad är organisationsnumret för Andreas Lindgren Connector AB?
Organisationsnumret för Andreas Lindgren Connector AB är 556682-5708. Bolagsformen är Aktiebolag.