AoOo Data AB
Bolaget startades 2018 och verksamheten verkar inom dataprogrammering i Bandhagen.
2025 omsatte bolaget 154 tkr, och året avslutades med vinst. Omsättningen ligger i branschens nedre halva av 19 467 jämförelsebolag. Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 1 personer.
Adress
Postadress: Sätterstavägen 36
12432 Bandhagen
Besöksadress: SÄTTERSTAVÄGEN 36
12432 Bandhagen
Verksamhet
Bransch: Dataprogrammering (SNI 62100)
Bolaget ska bedriva IT konsultverksamhet inom data och därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 100–199 tkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -80,9 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 33,1 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 22,7 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 54,6 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 2,1 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 154 tkr | 51 tkr | 35 tkr | 3,1 mkr | 1,7 mkr | 1 |
| 2024 | 805 tkr | 391 tkr | 713 tkr | 3,3 mkr | 2 mkr | 1 |
| 2023 | 1,7 mkr | 591 tkr | 731 tkr | 3,4 mkr | 1,6 mkr | 1 |
| 2022 | 2,4 mkr | 1,3 mkr | 114 tkr | 3,5 mkr | 1,2 mkr | 1 |
| 2021 | 1,8 mkr | 922 tkr | 1,3 mkr | 3,6 mkr | 1,7 mkr | 1 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Omsättning & resultat 2021–2025
−45,9 % CAGR
Omsättning Årets vinst
Branschjämförelse
AoOo Data AB jämfört med 19 750 andra bolag i samma bransch (dataprogrammering).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 154 tkr | 0 tkr | 558 tkr | 1,7 mkr | Under median |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Magnus Olsson (f. 1978) Styrelseledamot sedan 2018-01-17
- Karl Erik Bertil Olsson (f. 1945) Styrelsesuppleant sedan 2018-01-17
Vanliga frågor om AoOo Data AB
- Vad gör AoOo Data AB?
- Bolaget ska bedriva IT konsultverksamhet inom data och därmed förenlig verksamhet.
- Var finns AoOo Data AB?
- AoOo Data AB har sin verksamhet i BANDHAGEN, Stockholm, Stockholms län. Adress: Sätterstavägen 36, 12432 BANDHAGEN.
- När grundades AoOo Data AB?
- AoOo Data AB grundades 2018 och har organisationsnummer 559145-5802.
- Vad omsätter AoOo Data AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte AoOo Data AB 154 tkr. Bolaget hade 1 anställda.
- Vad är organisationsnumret för AoOo Data AB?
- Organisationsnumret för AoOo Data AB är 559145-5802. Bolagsformen är Aktiebolag.