Arnold Rosén AB
Verksamheten har bedrivits sedan 2019 och verksamheten arbetar med förmedling avseende fastighetsverksamhet i Stockholm. Det är ett av 1403 företag inom förmedling avseende fastighetsverksamhet i Stockholm.
2025 omsatte bolaget 108 tkr och resultatet var positivt. Omsättningen ligger i branschens nedre halva av 5 195 jämförelsebolag. Antalet anställda uppgick senast till 1 personer.
Adress
Postadress: Grevgatan 9
11453 Stockholm
Besöksadress: GREVGATAN 9
11453 Stockholm
Verksamhet
Bransch: Förmedling avseende fastighetsverksamhet (SNI 68310)
Företaget skall bedriva fastighetsutveckling och fastighetsförädling, köp- och sälj av fastigheter, fastighetsförvaltning, handel med värdepapper, byggverksamhet och konsultverksamhet inom nämnda områden samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget kan även köpa och sälja adminstrativa tjänster, köpa, sälja och förvalta aktier, obligationer, reverser, andelar, samt köpa och sälja administrativa tjänster, ingå borgensåtaganden samt idka därmed förenlig verksamhet, dock ej sådan verksamhet som avses i lag om bankrörelse eller lag om finanseringsverksamhet. Tillika äger bolaget rätt att för dotterbolag och närstående företag ingå borgensåtagande, så och till dessa lämna lån.
Omsättningsintervall: 200–299 tkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -77,3 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- -84,3 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 4143,5 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 90,3 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 29,6 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 108 tkr | −91 tkr | 4,5 mkr | 16,8 mkr | 15,1 mkr | 1 |
| 2024 | 475 tkr | 252 tkr | 9,9 mkr | 13,5 mkr | 11,7 mkr | 0 |
| 2023 | 2,7 mkr | 2,6 mkr | 1,6 mkr | 3,8 mkr | 2 mkr | 0 |
| 2022 | 1,1 mkr | 1,1 mkr | 634 tkr | 1,3 mkr | 708 tkr | 0 |
| 2021 | 700 tkr | 670 tkr | 534 tkr | 716 tkr | 574 tkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Arnold Rosén AB jämfört med 5 200 andra bolag i samma bransch (förmedling avseende fastighetsverksamhet).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 108 tkr | 26 tkr | 850 tkr | 2,9 mkr | Under median |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Arnold Rosén (f. 1989) Styrelseledamot sedan 2019-06-20
- Malcolm Rosén (f. 1991) Styrelsesuppleant sedan 2019-06-20
Vanliga frågor om Arnold Rosén AB
- Vad gör Arnold Rosén AB?
- Företaget skall bedriva fastighetsutveckling och fastighetsförädling, köp- och sälj av fastigheter, fastighetsförvaltning, handel med värdepapper, byggverksamhet och konsultverksamhet inom nämnda områden samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget kan även köpa och sälja adminstrativa tjänster, köpa, sälja och förvalta aktier, obligationer, reverser, andelar, samt köpa och sälja administrativa tjänster, ingå borgensåtaganden samt idka därmed förenlig verksamhet, dock ej sådan verksamhet som avse…
- Var finns Arnold Rosén AB?
- Arnold Rosén AB har sin verksamhet i STOCKHOLM, Stockholm, Stockholms län. Adress: Grevgatan 9, 11453 STOCKHOLM.
- När grundades Arnold Rosén AB?
- Arnold Rosén AB grundades 2019 och har organisationsnummer 559209-7520.
- Vad omsätter Arnold Rosén AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Arnold Rosén AB 108 tkr. Bolaget hade 1 anställda.
- Vad är organisationsnumret för Arnold Rosén AB?
- Organisationsnumret för Arnold Rosén AB är 559209-7520. Bolagsformen är Aktiebolag.