Aurora psykoterapi i Väst AB

Organisationsnummer
559383-5126
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2022-06-02
F-skatt
Registrerad
Moms
Ej registrerad

Koncernstruktur

Xander AB Moderbolag
Aurora psykoterapi i Väst AB

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Bolaget startades 2022 och verksamheten är klassificerat som psykologi- och psykoterapiverksamhet, utom läkare i Alingsås. Alingsås har totalt 8 företag inom branschen, varav Aurora psykoterapi i Väst AB är ett.

2025 omsatte bolaget 237 tkr, och året avslutades med vinst. Omsättningen ligger i branschens nedre halva av 1 808 jämförelsebolag. Bolaget ingår i koncernen Xander AB.

Adress

Postadress: Enehagsgatan 16
44157 Alingsås

Besöksadress: ENEHAGSGATAN 16
44157 Alingsås

Företag i Alingsås · Företag i Västra Götalands län

Verksamhet

Bransch: Psykologi- och psykoterapiverksamhet, utom läkare (SNI 86930)

Verksamheten ska bedriva sjukvård genom att erbjuda psykoterapi till enskilda, offentlig huvudmän och andra företag.

Omsättningsintervall: 200–299 tkr

Koncernmoder: Xander AB (556981-6621)
Moderbolag: Xander AB (556981-6621)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+16,2 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
67,5 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
54,0 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
44,5 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
83,7 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
-100,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 237 tkr 160 tkr 128 tkr 344 tkr 153 tkr 0
2024 204 tkr 160 tkr 128 tkr 232 tkr 153 tkr 1
2023 109 tkr 102 tkr 81 tkr 123 tkr 106 tkr 1

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2023–2025
+47,5 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · TKR 0 50 100 150 200 250 109 204 237 SENAST ÅRETS RESULTAT · TKR 0 81 128 128 202320242025
Omsättning Årets vinst

Branschjämförelse

Aurora psykoterapi i Väst AB jämfört med 1 809 andra bolag i samma bransch (psykologi- och psykoterapiverksamhet, utom läkare).

0
Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 237 tkr 106 tkr 480 tkr 999 tkr Under median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Aurora psykoterapi i Väst AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Aurora psykoterapi i Väst AB

Vad gör Aurora psykoterapi i Väst AB?
Verksamheten ska bedriva sjukvård genom att erbjuda psykoterapi till enskilda, offentlig huvudmän och andra företag.
Var finns Aurora psykoterapi i Väst AB?
Aurora psykoterapi i Väst AB har sin verksamhet i ALINGSÅS, Alingsås, Västra Götalands län. Adress: Enehagsgatan 16, 44157 ALINGSÅS.
När grundades Aurora psykoterapi i Väst AB?
Aurora psykoterapi i Väst AB grundades 2022 och har organisationsnummer 559383-5126.
Vad omsätter Aurora psykoterapi i Väst AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Aurora psykoterapi i Väst AB 237 tkr.
Vad är organisationsnumret för Aurora psykoterapi i Väst AB?
Organisationsnumret för Aurora psykoterapi i Väst AB är 559383-5126. Bolagsformen är Aktiebolag.