AVIXA AB

Organisationsnummer
556615-2038
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2008-02-19
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Företaget grundades 2008 och avixa ab har sin huvudsakliga verksamhet inom datakonsultverksamhet i Skokloster. Upplands-Väsby har totalt 65 företag inom branschen, varav AVIXA AB är ett.

Senast rapporterade omsättning uppgick till 3,1 miljoner kronor (2025) med ett positivt årsresultat. Omsättningen placerar AVIXA AB bland topp 25 % i branschen (14 069 bolag). Bolaget hade 2 anställda enligt senaste bokslutet.

Adress

Postadress: Kullavägen 3
74696 Skokloster

Besöksadress: KULLAVÄGEN 3
74696 Skokloster

Företag i Upplands-Väsby · Företag i Stockholms län

Telefon: 08-6405371

Verksamhet

Bransch: Datakonsultverksamhet (SNI 62201)

Bolaget skall sälja, hyra ut och installera data, AV-teknik och övervakningsutrustning samt tillhandahålla konsulttjänster inom ovan nämnda branschområden samt därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 3–5 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+10,5 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
15,3 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
12,9 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
7,8 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
496,3 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 3,1 mkr 473 tkr 397 tkr 1 mkr 80 tkr 2
2024 2,8 mkr −47 tkr −70 tkr 434 tkr −362 tkr 2
2023 134 tkr 112 tkr 112 tkr 44 tkr −292 tkr 0
2022 0 tkr −5 tkr −5 tkr 1 tkr −403 tkr 0
2021 0 tkr −4 tkr −4 tkr 1 tkr −398 tkr 0

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+380,0 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 1 mkr 2 mkr 3 mkr 3,1 mkr SENAST −4 tkr −5 tkr 112 tkr −70 tkr 397 tkr 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

AVIXA AB jämfört med 14 835 andra bolag i samma bransch (datakonsultverksamhet).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 3,1 mkr 10 tkr 963 tkr 1,9 mkr Övre kvartil
Anställda 2 0 1 1 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Vanliga frågor om AVIXA AB

Vad gör AVIXA AB?
Bolaget skall sälja, hyra ut och installera data, AV-teknik och övervakningsutrustning samt tillhandahålla konsulttjänster inom ovan nämnda branschområden samt därmed förenlig verksamhet.
Var finns AVIXA AB?
AVIXA AB har sin verksamhet i SKOKLOSTER, Upplands-Väsby, Stockholms län. Adress: Kullavägen 3, 74696 SKOKLOSTER.
När grundades AVIXA AB?
AVIXA AB grundades 2008 och har organisationsnummer 556615-2038.
Vad omsätter AVIXA AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte AVIXA AB 3,1 miljoner kronor. Bolaget hade 2 anställda.
Vad är organisationsnumret för AVIXA AB?
Organisationsnumret för AVIXA AB är 556615-2038. Bolagsformen är Aktiebolag.