Balut Holding AB

Topp 1 %ekonomi
Organisationsnummer
559071-3466
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2021-12-01
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Verksamheten har bedrivits sedan 2016 och verksamheten har sin huvudsakliga verksamhet inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. i Ramdala.

Omsättningen för 2026 var 4,4 miljoner kronor med ett positivt årsresultat. Balut Holding AB ligger över 75:e percentilen i branschen jämfört med 4 293 andra svenska aktiebolag. Antalet anställda uppgick senast till 2 personer.

Adress

Postadress: Vävarevägen 3
37351 Ramdala

Besöksadress: VÄVAREVÄGEN 3
37351 Ramdala

Företag i Karlskrona · Företag i Blekinge län

Verksamhet

Bransch: Primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211)

Bolaget förvaltar aktier och andelar i dotter- och intressebolag. Utöver detta skall bolaget även ägna sig åt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom Hälso- och sjukvården - primärt genom uthyrning av läkare och utbildning inom ämnesområdet medicin.

Omsättningsintervall: 3–5 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+50,4 %
jämfört med 2025
Rörelsemarginal
63,6 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
68,3 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
79,0 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
39,3 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2025
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2026 4,4 mkr 2,8 mkr 3 mkr 9,7 mkr 7,7 mkr 2
2025 2,9 mkr 1,5 mkr 987 tkr 6,3 mkr 5,1 mkr 2
2024 2,4 mkr 1,5 mkr 1,2 mkr 5,8 mkr 4,5 mkr 1
2023 2,7 mkr 1,7 mkr 1,3 mkr 5,1 mkr 3,5 mkr 2
2022 1,7 mkr 1,1 mkr 1,5 mkr 3,8 mkr 2,8 mkr 1

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2022–2026
+26,5 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 1 2 3 4 1,7 2,7 2,4 2,9 4,4 SENAST ÅRETS RESULTAT · MNKR 0 1,5 1,3 1,2 1 3 20222023202420252026
Omsättning Årets vinst

Branschjämförelse

Balut Holding AB jämfört med 4 316 andra bolag i samma bransch (primärvårdsmottagningar med läkare m.m.).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 4,4 mkr 0 tkr 236 tkr 1,1 mkr Övre kvartil
Anställda 2 0 0 1 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Balut Holding AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Balut Holding AB

Vad gör Balut Holding AB?
Bolaget förvaltar aktier och andelar i dotter- och intressebolag. Utöver detta skall bolaget även ägna sig åt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom Hälso- och sjukvården - primärt genom uthyrning av läkare och utbildning inom ämnesområdet medicin.
Var finns Balut Holding AB?
Balut Holding AB har sin verksamhet i RAMDALA, Karlskrona, Blekinge län. Adress: Vävarevägen 3, 37351 RAMDALA.
När grundades Balut Holding AB?
Balut Holding AB grundades 2019 och har organisationsnummer 559071-3466.
Vad omsätter Balut Holding AB?
Enligt det senaste bokslutet (2026) omsatte Balut Holding AB 4,4 miljoner kronor. Bolaget hade 2 anställda.
Vad är organisationsnumret för Balut Holding AB?
Organisationsnumret för Balut Holding AB är 559071-3466. Bolagsformen är Aktiebolag.