Barnhusviken AB

Organisationsnummer
556923-3215
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2023-02-01
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Företaget tillverkar och förädlar produkter inom tillverkning av glassvaror i Stockholm. Bolaget startades 2023. Det är ett av 11 företag inom tillverkning av glassvaror i Stockholm.

Omsättningen för 2023 var 292 tkr med ett positivt årsresultat. Barnhusviken AB hamnar under branschmedianen (91 bolag i jämförelsen).

Adress

Postadress: BOX 12051
10222 Stockholm

Företag i Stockholm · Företag i Stockholms län

Verksamhet

Bransch: Tillverkning av glassvaror (SNI 10520)

Aktiebolaget ska bedriva tillverkning och försäljning av glass samt därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 200–299 tkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-53,3 %
jämfört med 2022
Rörelsemarginal
41,1 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
30,1 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
47,4 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
57,9 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
-100,0 %
jämfört med 2022
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2023 292 tkr 120 tkr 88 tkr 321 tkr 152 tkr 0
2022 625 tkr 119 tkr 91 tkr 664 tkr 145 tkr 1
2021 512 tkr 142 tkr 112 tkr 714 tkr 164 tkr 1
2020 186 tkr −49 tkr −52 tkr 634 tkr 161 tkr 0
2019 1,7 mkr 234 tkr 164 tkr 792 tkr 279 tkr 2

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2019–2023
−35,6 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 500 tkr 1 mkr 1,5 mkr 292 tkr SENAST 164 tkr −52 tkr 112 tkr 91 tkr 88 tkr 20192020202120222023
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Barnhusviken AB jämfört med 91 andra bolag i samma bransch (tillverkning av glassvaror).

0
Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 292 tkr 32 tkr 2 mkr 4,8 mkr Under median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Vanliga frågor om Barnhusviken AB

Vad gör Barnhusviken AB?
Aktiebolaget ska bedriva tillverkning och försäljning av glass samt därmed förenlig verksamhet.
Var finns Barnhusviken AB?
Barnhusviken AB har sin verksamhet i STOCKHOLM, Stockholm, Stockholms län. Adress: BOX 12051, 10222 STOCKHOLM.
När grundades Barnhusviken AB?
Barnhusviken AB grundades 2023 och har organisationsnummer 556923-3215.
Vad omsätter Barnhusviken AB?
Enligt det senaste bokslutet (2023) omsatte Barnhusviken AB 292 tkr.
Vem är VD på Barnhusviken AB?
Kim-Benjamin Falkarp är verkställande direktör på Barnhusviken AB.
Vad är organisationsnumret för Barnhusviken AB?
Organisationsnumret för Barnhusviken AB är 556923-3215. Bolagsformen är Aktiebolag.