Bauhaus AB
Koncernstruktur
Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.
Verksamheten har bedrivits sedan 1995 och företaget är ett svenskt aktiebolag i Järfälla.
Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2024 och årets resultat var positivt. Bauhaus AB är en del av BAUHAUS AG-koncernen.
Adress
Postadress: Enköpingsvägen 41
17738 Järfälla
Besöksadress: ENKÖPINGSVÄGEN 41
17738 Järfälla
Verksamhet
Bransch: Huvudnäring okänd (SNI 00009)
Bolaget skall bedriva detaljhandel inom byggnads- och boendesek- torn, förmedla och förvalta franchiserättigheter, licensrättighe- ter och know-how, äga och förvalta fast egendom samt bedriva där- med förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: Under 1 tkr
Koncernmoder: BAUHAUS AG
Moderbolag: BAUHAUS AG
Bokslut och nyckeltal
- Soliditet
- 99,6 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 0,5 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 0 tkr | 0 tkr | 10 tkr | 2,2 mkr | 2,2 mkr | 0 |
| 2023 | 0 tkr | −8 tkr | 3 tkr | 2,2 mkr | 2,2 mkr | 0 |
| 2022 | 0 tkr | −8 tkr | 2 tkr | 2,2 mkr | 2,2 mkr | 0 |
| 2021 | 0 tkr | −13 tkr | −2 tkr | 2,2 mkr | 2,2 mkr | 0 |
| 2020 | 0 tkr | −6 tkr | 2 tkr | 2,2 mkr | 2,2 mkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Bettina Schütz-Gärdén (f. 1968) Styrelseledamot sedan 2017-11-23
- Kenneth Litland (f. 1970) Verkställande direktör sedan 2017-11-23
- Johannes Thomas Harter (f. 1976) Ordförande sedan 2017-11-23
- Kenneth Litland (f. 1970) Styrelseledamot sedan 2017-11-23
- Johannes Thomas Harter (f. 1976) Styrelseledamot sedan 2016-04-04
- Karin Westerlund (f. 1967) Huvudansvarig revisor sedan 2013-12-17
- Emma Angervall (f. 1974) Extern vice VD sedan 2013-11-01
- Bernd Georg Burkhard Baus (f. 1965) Styrelseledamot sedan 1995-12-28
Vanliga frågor om Bauhaus AB
- Vad gör Bauhaus AB?
- Bolaget skall bedriva detaljhandel inom byggnads- och boendesek- torn, förmedla och förvalta franchiserättigheter, licensrättighe- ter och know-how, äga och förvalta fast egendom samt bedriva där- med förenlig verksamhet.
- Var finns Bauhaus AB?
- Bauhaus AB har sin verksamhet i JÄRFÄLLA, Malmö, Skåne län. Adress: Enköpingsvägen 41, 17738 JÄRFÄLLA.
- När grundades Bauhaus AB?
- Bauhaus AB grundades 1996 och har organisationsnummer 556528-4634.
- Vad omsätter Bauhaus AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte Bauhaus AB 0 tkr.
- Vem är VD på Bauhaus AB?
- Kenneth Litland är verkställande direktör på Bauhaus AB.
- Vad är organisationsnumret för Bauhaus AB?
- Organisationsnumret för Bauhaus AB är 556528-4634. Bolagsformen är Aktiebolag.