BE Partner Båstad AB
Koncernstruktur
Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.
BE Partner Båstad AB har sin huvudsakliga verksamhet inom elinstallationer i Båstad. Bolaget startades 2013. Det är ett av 13 företag inom elinstallationer i Båstad.
2025 omsatte bolaget 37,6 miljoner kronor med ett positivt årsresultat. Omsättningen placerar BE Partner Båstad AB bland topp 25 % i branschen (8 296 bolag). Antalet anställda uppgick senast till 9 personer. BE Partner Båstad AB är en del av Rooibos Holding AB-koncernen.
Adress
Postadress: Hemmeslövsvägen 36
26996 Båstad
Besöksadress: HEMMESLÖVSVÄGEN 36
26996 Båstad
Verksamhet
Bransch: Elinstallationer (SNI 43210)
Aktiebolaget ska bedriva byggnadsrörelse, utföra el- installationer samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 20–50 mkr
Koncernmoder: Rooibos Holding AB (559242-9426)
Moderbolag: Rooibos Holding AB (559242-9426)
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +11,5 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 6,0 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 4,1 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 60,6 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 13,9 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- +28,6 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 37,6 mkr | 2,3 mkr | 1,5 mkr | 18,2 mkr | 11 mkr | 9 |
| 2024 | 33,7 mkr | 5,7 mkr | 2,9 mkr | 18,2 mkr | 9,5 mkr | 7 |
| 2023 | 19,4 mkr | 1 mkr | 1,4 mkr | 11,3 mkr | 6,6 mkr | 6 |
| 2022 | 22,2 mkr | 1,3 mkr | 1,4 mkr | 11,4 mkr | 5,1 mkr | 6 |
| 2021 | 26,6 mkr | 3,9 mkr | 3,1 mkr | 13,5 mkr | 5,7 mkr | 7 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
BE Partner Båstad AB jämfört med 8 327 andra bolag i samma bransch (elinstallationer).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 37,6 mkr | 472 tkr | 1,9 mkr | 6,1 mkr | Övre kvartil |
| Anställda | 9 | 0 | 1 | 3 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Jonas Huléen (f. 1986) Revisor sedan 2025-12-22
- Roger Johansson (f. 1972) Styrelseledamot sedan 2013-12-10
- Veronica Johansson (f. 1973) Styrelsesuppleant sedan 2013-12-10
Tidigare roller (1)
- Magnus Jonasson (f. 1966) Revisor 2021-12-15 – 2026-06-09
Vanliga frågor om BE Partner Båstad AB
- Vad gör BE Partner Båstad AB?
- Aktiebolaget ska bedriva byggnadsrörelse, utföra el- installationer samt därmed förenlig verksamhet.
- Var finns BE Partner Båstad AB?
- BE Partner Båstad AB har sin verksamhet i BÅSTAD, Båstad, Skåne län. Adress: Hemmeslövsvägen 36, 26996 BÅSTAD.
- När grundades BE Partner Båstad AB?
- BE Partner Båstad AB grundades 2013 och har organisationsnummer 556952-9059.
- Vad omsätter BE Partner Båstad AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte BE Partner Båstad AB 37,6 miljoner kronor. Bolaget hade 9 anställda.
- Vad är organisationsnumret för BE Partner Båstad AB?
- Organisationsnumret för BE Partner Båstad AB är 556952-9059. Bolagsformen är Aktiebolag.