Beamex Calibration Solutions AB

Organisationsnummer
559396-5048
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2022-09-14
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Företaget grundades 2022 och bolaget är klassificerat som partihandel med mät- och precisionsinstrument i Stockholm. Stockholm har totalt 73 företag inom branschen, varav Beamex Calibration Solutions AB är ett.

2024 omsatte bolaget 19,6 miljoner kronor och resultatet var positivt. Omsättningen ligger över branschens median (332 bolag i jämförelsen). Bolaget hade 2 anställda enligt senaste bokslutet.

Adress

Postadress: Box 24103
10451 Stockholm

Besöksadress: BOX 24103
10451 Stockholm

Företag i Stockholm · Företag i Stockholms län

Verksamhet

Bransch: Partihandel med mät- och precisionsinstrument (SNI 46641)

Bolaget är ett teknik- och serviceföretag som utvecklar, tillverkar och marknadsför kalibreringsutrustning,programvara, system och tjänster för kalibrering och underhåll av process instrument och därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 10–20 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+8,2 %
jämfört med 2023
Rörelsemarginal
24,5 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
19,0 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
60,1 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
47,5 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
+100,0 %
jämfört med 2023
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2024 19,6 mkr 4,8 mkr 3,7 mkr 13 mkr 7,8 mkr 2
2023 18,1 mkr 5,8 mkr 4,6 mkr 13,1 mkr 5,1 mkr 1

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2023–2024
+8,2 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 5 10 15 20 18,1 19,6 SENAST ÅRETS RESULTAT · MNKR 0 4,6 3,7 20232024
Omsättning Årets vinst

Branschjämförelse

Beamex Calibration Solutions AB jämfört med 334 andra bolag i samma bransch (partihandel med mät- och precisionsinstrument).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 19,6 mkr 462 tkr 6,7 mkr 40,8 mkr Över median
Anställda 2 0 2 9 Över median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Beamex Calibration Solutions AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Beamex Calibration Solutions AB

Vad gör Beamex Calibration Solutions AB?
Bolaget är ett teknik- och serviceföretag som utvecklar, tillverkar och marknadsför kalibreringsutrustning,programvara, system och tjänster för kalibrering och underhåll av process instrument och därmed förenlig verksamhet.
Var finns Beamex Calibration Solutions AB?
Beamex Calibration Solutions AB har sin verksamhet i STOCKHOLM, Stockholm, Stockholms län. Adress: Box 24103, 10451 STOCKHOLM.
När grundades Beamex Calibration Solutions AB?
Beamex Calibration Solutions AB grundades 2022 och har organisationsnummer 559396-5048.
Vad omsätter Beamex Calibration Solutions AB?
Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte Beamex Calibration Solutions AB 19,6 miljoner kronor. Bolaget hade 2 anställda.
Vem är VD på Beamex Calibration Solutions AB?
Jan-Henrik Torsten Evald Svensson är verkställande direktör på Beamex Calibration Solutions AB.
Vad är organisationsnumret för Beamex Calibration Solutions AB?
Organisationsnumret för Beamex Calibration Solutions AB är 559396-5048. Bolagsformen är Aktiebolag.