Beca i Bjäre AB
Koncernstruktur
Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.
Verksamheten är klassificerat som partihandel med socker, choklad- och sockerkonfektyrer i Båstad. Verksamheten har bedrivits sedan 2021.
Senast rapporterade omsättning uppgick till 1,6 miljoner kronor (2024) och resultatet var positivt. Beca i Bjäre AB hamnar under branschmedianen (244 bolag i jämförelsen). Antalet anställda uppgick senast till 1 personer. Bolaget ingår i koncernen Lindqvist Nilsson Holding AB.
Adress
Postadress: Tors väg 8
26937 Båstad
Besöksadress: TORS VÄG 8
26937 Båstad
Verksamhet
Bransch: Partihandel med socker, choklad- och sockerkonfektyrer (SNI 46360)
Bolag kommer att driva ett bageri med catering av bröd.
Omsättningsintervall: 1,5–3 mkr
Koncernmoder: Lindqvist Nilsson Holding AB (559011-2958)
Moderbolag: Lindqvist Nilsson Holding AB (559011-2958)
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +32,4 % jämfört med 2023
- Rörelsemarginal
- -3,6 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 0,1 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 16,2 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 2,8 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2023
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 1,6 mkr | −57 tkr | 2 tkr | 438 tkr | 71 tkr | 1 |
| 2023 | 1,2 mkr | 20 tkr | 16 tkr | 370 tkr | 70 tkr | 1 |
| 2022 | 959 tkr | −241 tkr | 2 tkr | 387 tkr | 53 tkr | 1 |
| 2021 | 1,7 mkr | −495 tkr | 1 tkr | 364 tkr | 51 tkr | 2 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Beca i Bjäre AB jämfört med 245 andra bolag i samma bransch (partihandel med socker, choklad- och sockerkonfektyrer).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 mkr | 256 tkr | 4,1 mkr | 58,5 mkr | Under median |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 9 | Över median |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Carl Lindqvist Nilsson (f. 1998) Styrelseledamot sedan 2022-04-14
- William Lindqvist Nilsson (f. 1998) Styrelsesuppleant sedan 2022-04-14
- Kenneth Nilsson (f. 1973) Revisor sedan 2020-12-02
Vanliga frågor om Beca i Bjäre AB
- Vad gör Beca i Bjäre AB?
- Bolag kommer att driva ett bageri med catering av bröd.
- Var finns Beca i Bjäre AB?
- Beca i Bjäre AB har sin verksamhet i BÅSTAD, Båstad, Skåne län. Adress: Tors väg 8, 26937 BÅSTAD.
- När grundades Beca i Bjäre AB?
- Beca i Bjäre AB grundades 2021 och har organisationsnummer 559274-2943.
- Vad omsätter Beca i Bjäre AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte Beca i Bjäre AB 1,6 miljoner kronor. Bolaget hade 1 anställda.
- Vad är organisationsnumret för Beca i Bjäre AB?
- Organisationsnumret för Beca i Bjäre AB är 559274-2943. Bolagsformen är Aktiebolag.