Bilam AB

Organisationsnummer
559071-9620
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2023-12-15
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Bilam AB erbjuder allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar i Älmhult. Företaget grundades 2016. Älmhult har totalt 10 företag inom branschen, varav Bilam AB är ett.

Omsättningen för 2024 var 26,9 miljoner kronor, men resultatet blev negativt. Bolaget tillhör den övre kvartilen i sin bransch med 5 066 jämförbara företag. Antalet anställda uppgick senast till 16 personer. Bolaget ingår i koncernen Bilam AB.

Adress

Postadress: Södra Ringvägen 111
34334 Älmhult

Företag i Älmhult · Företag i Kronobergs län

Telefon: 0476-12088

Verksamhet

Bransch: Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311)

Bolaget skall bedriva försäljning av däck och däckreparationer, bilverkstad, handel med biltillbehör samt därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 20–50 mkr

Koncernmoder: Bilam AB (559071-9620)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-10,7 %
jämfört med 2023
Rörelsemarginal
-4,3 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
-33,6 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
-62,1 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
139,7 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
+23,1 %
jämfört med 2023
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2024 26,9 mkr −1,2 mkr −9 mkr 10,4 mkr −6,5 mkr 16
2023 30,1 mkr 1,9 mkr 66 tkr 17 mkr 2,6 mkr 13
2022 45,5 mkr 1,3 mkr 566 tkr 21,5 mkr 2,5 mkr 21
2021 42,6 mkr 1,4 mkr 1 mkr 20,9 mkr 1,9 mkr 22
2020 35,9 mkr 568 tkr 494 tkr 20,3 mkr 890 tkr 20

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2020–2024
−7,0 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 10 20 30 40 35,9 42,6 45,5 30,1 26,9 SENAST ÅRETS RESULTAT · MNKR 0 0,5 1 0,6 0,1 −9 20202021202220232024
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Bilam AB jämfört med 5 308 andra bolag i samma bransch (allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 26,9 mkr 568 tkr 2,1 mkr 6 mkr Övre kvartil
Anställda 16 0 1 3 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Bilam AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Bilam AB

Vad gör Bilam AB?
Bolaget skall bedriva försäljning av däck och däckreparationer, bilverkstad, handel med biltillbehör samt därmed förenlig verksamhet.
Var finns Bilam AB?
Bilam AB har sin verksamhet i ÄLMHULT, Älmhult, Kronobergs län. Adress: Södra Ringvägen 111, 34334 ÄLMHULT.
När grundades Bilam AB?
Bilam AB grundades 2016 och har organisationsnummer 559071-9620.
Vad omsätter Bilam AB?
Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte Bilam AB 26,9 miljoner kronor. Bolaget hade 16 anställda.
Vad är organisationsnumret för Bilam AB?
Organisationsnumret för Bilam AB är 559071-9620. Bolagsformen är Aktiebolag.