BKM Gruppen AB
BKM Gruppen AB utför byggande av bostadshus och andra byggnader i Älvsjö. Verksamheten har bedrivits sedan 2004.
2025 omsatte bolaget 2,2 miljoner kronor med ett positivt årsresultat. Bolaget ligger över medianen för sin bransch (16 581 jämförelsebolag). Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 1 personer.
Adress
Postadress: Stamgatan 12
12574 Älvsjö
Besöksadress: STAMGATAN 12 LGH 1302
12574 Älvsjö
Verksamhet
Bransch: BYGGANDE AV BOSTADSHUS OCH ANDRA BYGGNADER (SNI 41000)
Aktiebolaget ska bedriva byggentreprenad inklusive sanering, rivning och håltagning, även förvaltning av fastigheter, även företagsutbildningar, även import och export inom nämnda omrården, godstransporter.
Omsättningsintervall: 1,5–3 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -3,2 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 21,6 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 12,8 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 48,5 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 50,8 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- -50,0 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 2,2 mkr | 474 tkr | 282 tkr | 1,1 mkr | 555 tkr | 1 |
| 2024 | 2,3 mkr | 84 tkr | 23 tkr | 852 tkr | 373 tkr | 2 |
| 2023 | 3,1 mkr | 38 tkr | 22 tkr | 1 mkr | 349 tkr | 2 |
| 2022 | 3,3 mkr | 27 tkr | 16 tkr | 559 tkr | 327 tkr | 2 |
| 2021 | 4,8 mkr | 174 tkr | 133 tkr | 673 tkr | 312 tkr | 2 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
BKM Gruppen AB jämfört med 16 595 andra bolag i samma bransch (byggande av bostadshus och andra byggnader).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,2 mkr | 246 tkr | 1,5 mkr | 5,3 mkr | Över median |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 3 | Över median |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Mikael Imnander (f. 1967) Styrelsesuppleant sedan 2017-10-12
- Peder Andersson Snell (f. 1975) Styrelseledamot sedan 2015-01-14
Vanliga frågor om BKM Gruppen AB
- Vad gör BKM Gruppen AB?
- Aktiebolaget ska bedriva byggentreprenad inklusive sanering, rivning och håltagning, även förvaltning av fastigheter, även företagsutbildningar, även import och export inom nämnda omrården, godstransporter.
- Var finns BKM Gruppen AB?
- BKM Gruppen AB har sin verksamhet i ÄLVSJÖ, Stockholm, Stockholms län. Adress: Stamgatan 12, 12574 ÄLVSJÖ.
- När grundades BKM Gruppen AB?
- BKM Gruppen AB grundades 2004 och har organisationsnummer 556662-5736.
- Vad omsätter BKM Gruppen AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte BKM Gruppen AB 2,2 miljoner kronor. Bolaget hade 1 anställda.
- Vad är organisationsnumret för BKM Gruppen AB?
- Organisationsnumret för BKM Gruppen AB är 556662-5736. Bolagsformen är Aktiebolag.