Boktugg AB

Organisationsnummer
556950-2668
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2016-11-07
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

Boktugg AB

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Företaget grundades 2013 och företaget är klassificerat som utgivning av tidskrifter i Helsingborg. Det är ett av 4 företag inom utgivning av tidskrifter i Helsingborg.

2025 omsatte bolaget 885 tkr med ett positivt årsresultat. Omsättningen ligger i branschens nedre halva av 417 jämförelsebolag. Boktugg AB är en del av Dahlgren Communications Aktiebolag-koncernen.

Adress

Postadress: Box 1018
25110 Helsingborg

Besöksadress: BOX 1018
25110 Helsingborg

Företag i Helsingborg · Företag i Skåne län

Verksamhet

Bransch: Utgivning av tidskrifter (SNI 58130)

Bolaget skall bedriva elektronisk handel med varor och tjänster, främst ljud- och läsprodukter, utgivning av tidskrifter och böcker, erbjuda webbtjänster samt idka därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 700–999 tkr

Koncernmoder: Dahlgren Communications Aktiebolag (556713-0173)
Moderbolag: Dahlgren Communications Aktiebolag (556713-0173)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+5,6 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
16,4 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
16,4 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
85,9 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
61,2 %
årets resultat / eget kapital
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 885 tkr 145 tkr 145 tkr 276 tkr 237 tkr 0
2024 838 tkr 175 tkr 158 tkr 158 tkr 92 tkr 0
2023 914 tkr 87 tkr 72 tkr 189 tkr −226 tkr 0
2022 1 mkr 108 tkr 92 tkr 132 tkr −298 tkr 0
2021 1,1 mkr 111 tkr 91 tkr 106 tkr −390 tkr 0

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
−5,1 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 0,2 0,4 0,6 0,8 1 1,1 1 0,9 0,8 0,9 SENAST ÅRETS RESULTAT · TKR 0 91 92 72 158 145 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst

Branschjämförelse

Boktugg AB jämfört med 420 andra bolag i samma bransch (utgivning av tidskrifter).

0
Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 885 tkr 42 tkr 1 mkr 4,8 mkr Under median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (1)
  • Katarina Miles (f. 1981) Huvudansvarig revisor 2022-06-30 – 2026-06-09

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Boktugg AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Boktugg AB

Vad gör Boktugg AB?
Bolaget skall bedriva elektronisk handel med varor och tjänster, främst ljud- och läsprodukter, utgivning av tidskrifter och böcker, erbjuda webbtjänster samt idka därmed förenlig verksamhet.
Var finns Boktugg AB?
Boktugg AB har sin verksamhet i HELSINGBORG, Helsingborg, Skåne län. Adress: Box 1018, 25110 HELSINGBORG.
När grundades Boktugg AB?
Boktugg AB grundades 2014 och har organisationsnummer 556950-2668.
Vad omsätter Boktugg AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Boktugg AB 885 tkr.
Vem är VD på Boktugg AB?
Sölve Dahlgren är verkställande direktör på Boktugg AB.
Vad är organisationsnumret för Boktugg AB?
Organisationsnumret för Boktugg AB är 556950-2668. Bolagsformen är Aktiebolag.