BoostCap AB

Organisationsnummer
559373-0889
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2022-09-22
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Företaget har sin huvudsakliga verksamhet inom annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet i Sollentuna. Företaget grundades 2022. Det finns 27 företag med liknande verksamhet i Sollentuna.

Senast rapporterade omsättning uppgick till 16,7 miljoner kronor (2025) och året avslutades med förlust. Omsättningen placerar BoostCap AB bland topp 25 % i branschen (2 706 bolag).

Adress

Postadress: Alvägen 62
19140 Sollentuna

Besöksadress: ALVÄGEN 62
19140 Sollentuna

Företag i Sollentuna · Företag i Stockholms län

Verksamhet

Bransch: Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (SNI 66190)

Bolaget skall utveckla och marknadsföra finansiella tjänster för handel med varor, rådgivning och därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 3–5 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+391,9 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
-24,8 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
-9,2 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
60,9 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
-13,9 %
årets resultat / eget kapital
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 16,7 mkr −4,2 mkr −1,5 mkr 18,2 mkr 11,1 mkr 0
2024 3,4 mkr −745 tkr 956 tkr 14,7 mkr 12,6 mkr 0
2023 5,8 mkr 829 tkr 827 tkr 9,7 mkr 9 mkr 0
2022 237 tkr −165 tkr −165 tkr 4,3 mkr 3,8 mkr 0

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2022–2025
+313,4 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 5 10 15 0,2 5,8 3,4 16,7 SENAST ÅRETS RESULTAT · MNKR 0 −0,2 0,8 1 −1,5 2022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

BoostCap AB jämfört med 2 708 andra bolag i samma bransch (annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet).

0
Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 16,7 mkr 0 tkr 42 tkr 1,4 mkr Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (1)

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta BoostCap AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om BoostCap AB

Vad gör BoostCap AB?
Bolaget skall utveckla och marknadsföra finansiella tjänster för handel med varor, rådgivning och därmed förenlig verksamhet.
Var finns BoostCap AB?
BoostCap AB har sin verksamhet i SOLLENTUNA, Sollentuna, Stockholms län. Adress: Alvägen 62, 19140 SOLLENTUNA.
När grundades BoostCap AB?
BoostCap AB grundades 2022 och har organisationsnummer 559373-0889.
Vad omsätter BoostCap AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte BoostCap AB 16,7 miljoner kronor.
Vad är organisationsnumret för BoostCap AB?
Organisationsnumret för BoostCap AB är 559373-0889. Bolagsformen är Aktiebolag.