Clockwork Skolbemanning & Rekrytering AB

Organisationsnummer
559013-0331
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2017-01-20
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

Clockwork Skolbemanning & Rekrytering AB

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Företaget grundades 2015 och Clockwork Skolbemanning & Rekrytering AB är klassificerat som personaluthyrning i Gävle. Det är ett av 60 företag inom personaluthyrning i Gävle.

2025 omsatte bolaget 45,6 miljoner kronor, och året avslutades med vinst. Bolaget tillhör den övre kvartilen i sin bransch med 4 708 jämförbara företag. Bolaget hade 30 anställda enligt senaste bokslutet. Bolaget ingår i koncernen OTIGA INVEST AS.

Adress

Postadress: Nygatan 12
80320 Gävle

Besöksadress: NYGATAN 12
80320 Gävle

Företag i Gävle · Företag i Gävleborgs län

Telefon: 020-0111113

Verksamhet

Bransch: Personaluthyrning (SNI 78201)

Bolaget ska beriva verksamhet inom bemanning och rekrytering, inom skola och pedagogisk verksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 20–50 mkr

Koncernmoder: OTIGA INVEST AS
Moderbolag: Clockwork Bemanning & Rekrytering AB (556913-7325)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+10,9 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
1,6 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
1,5 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
6,9 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
32,7 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
-26,8 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 45,6 mkr 749 tkr 692 tkr 30,9 mkr 2,1 mkr 30
2024 41,1 mkr −1,3 mkr −1,4 mkr 24,1 mkr 1,4 mkr 41
2023 46,7 mkr −902 tkr −917 tkr 18,7 mkr 2,8 mkr 50
2022 38,9 mkr 2,9 mkr 2,3 mkr 15,3 mkr 2,5 mkr 28
2021 36,3 mkr 3,9 mkr 3,1 mkr 13,6 mkr 3,2 mkr 33

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+5,9 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 10 20 30 40 50 36,3 38,9 46,7 41,1 45,6 SENAST ÅRETS RESULTAT · MNKR 0 3,1 2,3 −0,9 −1,4 0,7 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Clockwork Skolbemanning & Rekrytering AB jämfört med 4 741 andra bolag i samma bransch (personaluthyrning).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 45,6 mkr 80 tkr 743 tkr 2,8 mkr Övre kvartil
Anställda 30 0 1 2 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (2)

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Clockwork Skolbemanning & Rekrytering AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Clockwork Skolbemanning & Rekrytering AB

Vad gör Clockwork Skolbemanning & Rekrytering AB?
Bolaget ska beriva verksamhet inom bemanning och rekrytering, inom skola och pedagogisk verksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Var finns Clockwork Skolbemanning & Rekrytering AB?
Clockwork Skolbemanning & Rekrytering AB har sin verksamhet i GÄVLE, Gävle, Gävleborgs län. Adress: Nygatan 12, 80320 GÄVLE.
När grundades Clockwork Skolbemanning & Rekrytering AB?
Clockwork Skolbemanning & Rekrytering AB grundades 2015 och har organisationsnummer 559013-0331.
Vad omsätter Clockwork Skolbemanning & Rekrytering AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Clockwork Skolbemanning & Rekrytering AB 45,6 miljoner kronor. Bolaget hade 30 anställda.
Vad är organisationsnumret för Clockwork Skolbemanning & Rekrytering AB?
Organisationsnumret för Clockwork Skolbemanning & Rekrytering AB är 559013-0331. Bolagsformen är Aktiebolag.