Cloetta Nuts AB
Koncernstruktur
Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.
Verksamheten har bedrivits sedan 2006 och verksamheten tillverkar och förädlar produkter inom annan beredning och hållbarhetsbehandling av frukt, bär och grönsaker i Malmö. Det är ett av 9 företag inom annan beredning och hållbarhetsbehandling av frukt, bär och grönsaker i Malmö.
Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2024 och årets resultat var negativt. Cloetta Nuts AB är en del av Cloetta AB-koncernen.
Adress
Postadress: Brogatan 7
20542 Malmö
Besöksadress: BROGATAN 7
20542 Malmö
Företag i Malmö · Företag i Skåne län
Telefon: 042-388388
Verksamhet
Bransch: Annan beredning och hållbarhetsbehandling av frukt, bär och grönsaker (SNI 10390)
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva tillverkning och försäljning av nötter, torkade frukter och konfektyrer samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: Under 1 tkr
Koncernmoder: Cloetta AB (556308-8144)
Moderbolag: CLOETTA HOLLAND BV
Bokslut och nyckeltal
- Soliditet
- 19,0 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- -137,6 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 0 tkr | −202 tkr | −58,5 mkr | 223,8 mkr | 42,6 mkr | 0 |
| 2023 | 0 tkr | −98 tkr | −73 mkr | 176,9 mkr | 101,1 mkr | 0 |
| 2022 | 0 tkr | −26 tkr | 6,4 mkr | 175,4 mkr | 174,1 mkr | 0 |
| 2021 | 0 tkr | 211 tkr | 2 mkr | 171,3 mkr | 167,7 mkr | 7 |
| 2020 | 142,3 mkr | 9 mkr | 11,4 mkr | 194,4 mkr | 165,7 mkr | 25 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Cloetta Nuts AB jämfört med 115 andra bolag i samma bransch (annan beredning och hållbarhetsbehandling av frukt, bär och grönsaker).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 tkr | 28 tkr | 1,3 mkr | 14 mkr | Lägre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Katarina Tell (f. 1970) Ordförande sedan 2024-08-28
- Ulrika Palm (f. 1973) Styrelseledamot sedan 2024-08-28
- Frans Rydén (f. 1972) Styrelseledamot sedan 2019-02-22
- Katarina Tell (f. 1970) Styrelseledamot sedan 2018-07-05
Tidigare roller (4)
- Vicky Johansson (f. 1984) Huvudansvarig revisor 2021-11-22 – 2026-06-09
- Katarina Tell (f. 1970) Verkställande direktör 2018-07-05 – 2026-06-09
- Henri de Sauvage-Nolting (f. 1962) Styrelseledamot 2017-03-10 – 2026-06-09
- Henri de Sauvage-Nolting (f. 1962) Ordförande 2017-03-10 – 2026-06-09
Vanliga frågor om Cloetta Nuts AB
- Vad gör Cloetta Nuts AB?
- Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva tillverkning och försäljning av nötter, torkade frukter och konfektyrer samt därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Cloetta Nuts AB?
- Cloetta Nuts AB har sin verksamhet i MALMÖ, Malmö, Skåne län. Adress: Brogatan 7, 20542 MALMÖ.
- När grundades Cloetta Nuts AB?
- Cloetta Nuts AB grundades 2006 och har organisationsnummer 556706-9264.
- Vad omsätter Cloetta Nuts AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte Cloetta Nuts AB 0 tkr.
- Vad är organisationsnumret för Cloetta Nuts AB?
- Organisationsnumret för Cloetta Nuts AB är 556706-9264. Bolagsformen är Aktiebolag.