CM Global AB
Verksamheten bedriver detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment i Kovland. Företaget grundades 2021. Det är ett av 30 företag inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment i Sundsvall.
2025 omsatte bolaget 601 tkr medan årsresultatet hamnade på minus. Omsättningen ligger över branschens median (3 759 bolag i jämförelsen). Bolaget hade 1 anställda enligt senaste bokslutet.
Adress
Postadress: Strömås 162
85592 Kovland
Besöksadress: STRÖMÅS 162
85592 Kovland
Verksamhet
Bransch: Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment (SNI 47123)
Bolaget skall bedriva E-handel inom skönhetsbranschen. Konsultverksamhet inom ledarskapsutveckling samt handel med värdepapper.
Omsättningsintervall: 500–699 tkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -6,5 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- -5,3 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- -3,3 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 61,8 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- -13,2 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 601 tkr | −32 tkr | −20 tkr | 246 tkr | 152 tkr | 1 |
| 2024 | 643 tkr | 29 tkr | 20 tkr | 292 tkr | 172 tkr | 0 |
| 2023 | 746 tkr | −121 tkr | −24 tkr | 259 tkr | 152 tkr | 0 |
| 2022 | 690 tkr | 411 tkr | 210 tkr | 518 tkr | 326 tkr | 0 |
| 2021 | 289 tkr | 172 tkr | 91 tkr | 170 tkr | 116 tkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
CM Global AB jämfört med 4 097 andra bolag i samma bransch (detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 601 tkr | 0 tkr | 70 tkr | 974 tkr | Över median |
| Anställda | 1 | 0 | 0 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Caroline Markström (f. 1994) Styrelseledamot sedan 2021-03-25
- Patrick Markström (f. 1968) Styrelsesuppleant sedan 2021-03-25
Vanliga frågor om CM Global AB
- Vad gör CM Global AB?
- Bolaget skall bedriva E-handel inom skönhetsbranschen. Konsultverksamhet inom ledarskapsutveckling samt handel med värdepapper.
- Var finns CM Global AB?
- CM Global AB har sin verksamhet i KOVLAND, Sundsvall, Västernorrlands län. Adress: Strömås 162, 85592 KOVLAND.
- När grundades CM Global AB?
- CM Global AB grundades 2021 och har organisationsnummer 559309-2090.
- Vad omsätter CM Global AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte CM Global AB 601 tkr. Bolaget hade 1 anställda.
- Vad är organisationsnumret för CM Global AB?
- Organisationsnumret för CM Global AB är 559309-2090. Bolagsformen är Aktiebolag.