CTS Security Solutions AB
Verksamheten har bedrivits sedan 2025 och CTS Security Solutions AB har sin huvudsakliga verksamhet inom partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara, samt annan kontorsutrustning i Stockholm. Stockholm har totalt 316 företag inom branschen, varav CTS Security Solutions AB är ett.
Omsättningen för 2025 var 6,4 miljoner kronor medan årsresultatet hamnade på minus. Omsättningen ligger över branschens median (1 155 bolag i jämförelsen). Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 2 personer.
Adress
Postadress: Mäster Samuelsgatan 42
11157 Stockholm
Besöksadress: MÄSTER SAMUELSGATAN 42
11157 Stockholm
Verksamhet
Bransch: Partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara, samt annan kontorsutrustning (SNI 46501)
Bolaget skall tillhandahålla säkerhetslösningar för datacenter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 5–10 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Rörelsemarginal
- -67,2 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- -67,2 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 3,0 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- -1271,1 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 6,4 mkr | −4,3 mkr | −4,3 mkr | 11,1 mkr | 336 tkr | 2 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
CTS Security Solutions AB jämfört med 1 159 andra bolag i samma bransch (partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara, samt annan kontorsutrustning).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6,4 mkr | 98 tkr | 2 mkr | 18 mkr | Över median |
| Anställda | 2 | 0 | 1 | 5 | Över median |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Robert Nyholm (f. 1981) Huvudansvarig revisor sedan 2025-12-17
- Alexander Ben Cantor (f. 1970) Styrelseledamot sedan 2025-10-28
- Tobias Bäckman (f. 1979) Styrelsesuppleant sedan 2025-05-22
- Tobias Bäckman (f. 1979) Verkställande direktör sedan 2025-05-22
Vanliga frågor om CTS Security Solutions AB
- Vad gör CTS Security Solutions AB?
- Bolaget skall tillhandahålla säkerhetslösningar för datacenter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Var finns CTS Security Solutions AB?
- CTS Security Solutions AB har sin verksamhet i STOCKHOLM, Stockholm, Stockholms län. Adress: Mäster Samuelsgatan 42, 11157 STOCKHOLM.
- När grundades CTS Security Solutions AB?
- CTS Security Solutions AB grundades 2025 och har organisationsnummer 559520-3349.
- Vad omsätter CTS Security Solutions AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte CTS Security Solutions AB 6,4 miljoner kronor. Bolaget hade 2 anställda.
- Vem är VD på CTS Security Solutions AB?
- Tobias Bäckman är verkställande direktör på CTS Security Solutions AB.
- Vad är organisationsnumret för CTS Security Solutions AB?
- Organisationsnumret för CTS Security Solutions AB är 559520-3349. Bolagsformen är Aktiebolag.