DD i Gällivare AB

Organisationsnummer
556817-5003
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2010-10-27
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

String Holding AB Moderbolag
DD i Gällivare AB

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Verksamheten har bedrivits sedan 2010 och verksamheten har sin huvudsakliga verksamhet inom stug- och rumsuthyrning i Gällivare. Gällivare har totalt 6 företag inom branschen, varav DD i Gällivare AB är ett.

2024 omsatte bolaget 10,1 miljoner kronor, och året avslutades med vinst. Bolaget tillhör den övre kvartilen i sin bransch med 961 jämförbara företag. Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 11 personer. Bolaget ingår i koncernen String Holding AB.

Adress

Postadress: Traktorvägen 5
98238 Gällivare

Besöksadress: TRAKTORVÄGEN 5
98238 Gällivare

Företag i Gällivare · Företag i Norrbottens län

Verksamhet

Bransch: Stug- och rumsuthyrning (SNI 55202)

Bolaget skall bedriva lokalvård, fastighetsförvaltning, uthyrning av logi, fastighets- och byggtjänster, fordonsuthyrning, uthyrning av personal, konsulttjänster för projektlösningar inom industri, bygg och handel, klätterverksamhet inom konstruktion, reparation och inspektion, event och konferensverksamhet, content creator inom sociala medier, nysömnad, ändring och reparation av kläder, kosmetiska tatueringar och skönhetsbehandlingar samt därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 10–20 mkr

Koncernmoder: String Holding AB (559017-5393)
Moderbolag: String Holding AB (559017-5393)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+46,4 %
jämfört med 2023
Rörelsemarginal
6,6 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
3,6 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
21,9 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
23,1 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
+37,5 %
jämfört med 2023
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2024 10,1 mkr 666 tkr 367 tkr 7,3 mkr 1,6 mkr 11
2023 6,9 mkr 804 tkr 706 tkr 6,2 mkr 1,2 mkr 8
2022 4,6 mkr 611 tkr 566 tkr 2,2 mkr 518 tkr 5
2021 4,1 mkr −422 tkr −485 tkr 2,1 mkr −47 tkr 5
2020 3,8 mkr 319 tkr 233 tkr 3,9 mkr 438 tkr 3

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2020–2024
+27,8 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 2 mkr 4 mkr 6 mkr 8 mkr 10 mkr 10,1 mkr SENAST 233 tkr −485 tkr 566 tkr 706 tkr 367 tkr 20202021202220232024
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

DD i Gällivare AB jämfört med 1 028 andra bolag i samma bransch (stug- och rumsuthyrning).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 10,1 mkr 66 tkr 358 tkr 1,2 mkr Övre kvartil
Anställda 11 0 0 1 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (1)

Vanliga frågor om DD i Gällivare AB

Vad gör DD i Gällivare AB?
Bolaget skall bedriva lokalvård, fastighetsförvaltning, uthyrning av logi, fastighets- och byggtjänster, fordonsuthyrning, uthyrning av personal, konsulttjänster för projektlösningar inom industri, bygg och handel, klätterverksamhet inom konstruktion, reparation och inspektion, event och konferensverksamhet, content creator inom sociala medier, nysömnad, ändring och reparation av kläder, kosmetiska tatueringar och skönhetsbehandlingar samt därmed förenlig verksamhet.
Var finns DD i Gällivare AB?
DD i Gällivare AB har sin verksamhet i GÄLLIVARE, Gällivare, Norrbottens län. Adress: Traktorvägen 5, 98238 GÄLLIVARE.
När grundades DD i Gällivare AB?
DD i Gällivare AB grundades 2010 och har organisationsnummer 556817-5003.
Vad omsätter DD i Gällivare AB?
Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte DD i Gällivare AB 10,1 miljoner kronor. Bolaget hade 11 anställda.
Vem är VD på DD i Gällivare AB?
Daniel Backman är verkställande direktör på DD i Gällivare AB.
Vad är organisationsnumret för DD i Gällivare AB?
Organisationsnumret för DD i Gällivare AB är 556817-5003. Bolagsformen är Aktiebolag.