Drevnor fastighetskonsult AB
Drevnor fastighetskonsult AB är klassificerat som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik i Lomma. Verksamheten har bedrivits sedan 2020.
2026 omsatte bolaget 207 tkr och resultatet var positivt. Omsättningen ligger i branschens nedre halva av 11 815 jämförelsebolag. Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 1 personer.
Adress
Postadress: Slättängsgatan 31A
23436 Lomma
Besöksadress: SLÄTTÄNGSGATAN 31 A
23436 Lomma
Verksamhet
Bransch: Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121)
Fastighetsförvaltning, ekonomisk och teknisk. Projektledning av om- och nybyggnation av fastigheter. Upphandling av drift relaterad till fastighetsförvaltning.
Omsättningsintervall: 500–699 tkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -67,0 % jämfört med 2025
- Rörelsemarginal
- -3,4 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 0,5 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 34,4 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 0,5 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2025
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 207 tkr | −7 tkr | 1 tkr | 622 tkr | 214 tkr | 1 |
| 2025 | 628 tkr | 31 tkr | 18 tkr | 685 tkr | 213 tkr | 1 |
| 2024 | 1,1 mkr | 88 tkr | 52 tkr | 885 tkr | 195 tkr | 1 |
| 2023 | 1,3 mkr | 82 tkr | 48 tkr | 665 tkr | 143 tkr | 2 |
| 2022 | 247 tkr | 84 tkr | 50 tkr | 371 tkr | 95 tkr | 1 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Drevnor fastighetskonsult AB jämfört med 11 843 andra bolag i samma bransch (teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 207 tkr | 23 tkr | 748 tkr | 2,1 mkr | Under median |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Oscar Drevnor (f. 1976) Styrelseledamot sedan 2020-03-20
- Oscar Drevnor (f. 1976) Verkställande direktör sedan 2020-03-20
- Ann Kristin Drevnor (f. 1976) Styrelsesuppleant sedan 2020-03-20
Vanliga frågor om Drevnor fastighetskonsult AB
- Vad gör Drevnor fastighetskonsult AB?
- Fastighetsförvaltning, ekonomisk och teknisk. Projektledning av om- och nybyggnation av fastigheter. Upphandling av drift relaterad till fastighetsförvaltning.
- Var finns Drevnor fastighetskonsult AB?
- Drevnor fastighetskonsult AB har sin verksamhet i LOMMA, Kävlinge, Skåne län. Adress: Slättängsgatan 31A, 23436 LOMMA.
- När grundades Drevnor fastighetskonsult AB?
- Drevnor fastighetskonsult AB grundades 2020 och har organisationsnummer 559249-1269.
- Vad omsätter Drevnor fastighetskonsult AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2026) omsatte Drevnor fastighetskonsult AB 207 tkr. Bolaget hade 1 anställda.
- Vem är VD på Drevnor fastighetskonsult AB?
- Oscar Drevnor är verkställande direktör på Drevnor fastighetskonsult AB.
- Vad är organisationsnumret för Drevnor fastighetskonsult AB?
- Organisationsnumret för Drevnor fastighetskonsult AB är 559249-1269. Bolagsformen är Aktiebolag.