Dryckeskonsult Sverige AB
Koncernstruktur
Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.
Företaget är klassificerat som partihandel med drycker i Söderhamn. Företaget grundades 2005. Det är ett av 4 företag inom partihandel med drycker i Söderhamn.
Omsättningen för 2025 var 116 miljoner kronor och resultatet var positivt. Dryckeskonsult Sverige AB ligger över 75:e percentilen i branschen jämfört med 1 089 andra svenska aktiebolag. Antalet anställda uppgick senast till 138 personer. Bolaget ingår i koncernen Thofeli Holding AB.
Adress
Postadress: Apoteksgatan 2
82630 Söderhamn
Besöksadress: APOTEKSGATAN 2
82630 Söderhamn
Företag i Söderhamn · Företag i Gävleborgs län
Telefon: 070-5786288
Verksamhet
Bransch: Partihandel med drycker (SNI 46340)
Föremålet för bolagets verksamhet är att erbjuda försäljningsfrämjande tjänster inom dagligvaru- service- och fackhandeln samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 100–500 mkr
Koncernmoder: Thofeli Holding AB (559411-3192)
Moderbolag: Thofeli Holding AB (559411-3192)
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +8,5 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 7,1 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 4,3 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 34,3 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 27,3 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- +11,3 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 116 mkr | 8,2 mkr | 5 mkr | 53,9 mkr | 18,5 mkr | 138 |
| 2024 | 106,9 mkr | 8,3 mkr | 6,2 mkr | 52,2 mkr | 13,4 mkr | 124 |
| 2023 | 92 mkr | 8,4 mkr | 1,8 mkr | 43,6 mkr | 7,3 mkr | 116 |
| 2022 | 80,5 mkr | 6,6 mkr | 4,4 mkr | 42,6 mkr | 14,4 mkr | 159 |
| 2021 | 68 mkr | 5,7 mkr | 3 mkr | 37,4 mkr | 14 mkr | 141 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Dryckeskonsult Sverige AB jämfört med 1 091 andra bolag i samma bransch (partihandel med drycker).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 116 mkr | 2 tkr | 263 tkr | 2,3 mkr | Övre kvartil |
| Anställda | 138 | 0 | 0 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Ulf Malmsten (f. 1961) Styrelseledamot sedan 2026-06-17
- Ulf Malmsten (f. 1961) Ordförande sedan 2026-06-17
- Jon Pettersson (f. 1987) Revisor sedan 2020-11-23
- Felix Lingman (f. 1992) Verkställande direktör sedan 2020-06-17
- Felix Lingman (f. 1992) Styrelseledamot sedan 2016-03-21
- Thomas Lingman (f. 1958) Styrelseledamot sedan 2005-10-14
- Kristina Lingman (f. 1963) Styrelsesuppleant sedan 2005-10-14
Tidigare roller (1)
- Thomas Lingman (f. 1958) Ordförande 2016-03-21 – 2026-06-28
Vanliga frågor om Dryckeskonsult Sverige AB
- Vad gör Dryckeskonsult Sverige AB?
- Föremålet för bolagets verksamhet är att erbjuda försäljningsfrämjande tjänster inom dagligvaru- service- och fackhandeln samt därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Dryckeskonsult Sverige AB?
- Dryckeskonsult Sverige AB har sin verksamhet i SÖDERHAMN, Söderhamn, Gävleborgs län. Adress: Apoteksgatan 2, 82630 SÖDERHAMN.
- När grundades Dryckeskonsult Sverige AB?
- Dryckeskonsult Sverige AB grundades 2005 och har organisationsnummer 556687-8491.
- Vad omsätter Dryckeskonsult Sverige AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Dryckeskonsult Sverige AB 116,0 miljoner kronor. Bolaget hade 138 anställda.
- Vem är VD på Dryckeskonsult Sverige AB?
- Felix Lingman är verkställande direktör på Dryckeskonsult Sverige AB.
- Vad är organisationsnumret för Dryckeskonsult Sverige AB?
- Organisationsnumret för Dryckeskonsult Sverige AB är 556687-8491. Bolagsformen är Aktiebolag.