Dvisious AB

Organisationsnummer
556755-0503
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2015-08-31
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Företaget grundades 2008 och Dvisious AB har sin huvudsakliga verksamhet inom dataprogrammering i Avesta. Det finns 15 företag med liknande verksamhet i Avesta.

Senast rapporterade omsättning uppgick till 3,9 miljoner kronor (2025) medan årsresultatet hamnade på minus. Omsättningen placerar Dvisious AB bland topp 25 % i branschen (19 544 bolag). Antalet anställda uppgick senast till 2 personer. Bolaget ingår i koncernen Dvisious AB.

Adress

Postadress: Myrgatan 3
77431 Avesta

Besöksadress: MYRGATAN 3
77431 Avesta

Företag i Avesta · Företag i Dalarnas län

Telefon: 073-5191030

Verksamhet

Bransch: Dataprogrammering (SNI 62100)

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet och återförsäljning inom mjuk- och hårdvara samt därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 3–5 mkr

Koncernmoder: Dvisious AB (556755-0503)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-12,1 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
0,5 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
-0,1 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
49,5 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
-0,3 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 3,9 mkr 21 tkr −2 tkr 1,4 mkr 699 tkr 2
2024 4,5 mkr −7 tkr 985 tkr 2,7 mkr 1,7 mkr 2
2023 5,4 mkr 1,4 mkr 26 tkr 2,3 mkr 1,1 mkr 2
2022 5,4 mkr 1,3 mkr 2 mkr 2,8 mkr 2,2 mkr 3
2021 5 mkr 1 mkr 791 tkr 2,4 mkr 1,4 mkr 3

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
−5,6 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 1 2 3 4 5 5 5,4 5,4 4,5 3,9 SENAST ÅRETS RESULTAT · MNKR 0 0,8 2 0 1 −0 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Dvisious AB jämfört med 19 679 andra bolag i samma bransch (dataprogrammering).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 3,9 mkr 0 tkr 567 tkr 1,7 mkr Övre kvartil
Anställda 2 0 1 1 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Dvisious AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Dvisious AB

Vad gör Dvisious AB?
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet och återförsäljning inom mjuk- och hårdvara samt därmed förenlig verksamhet.
Var finns Dvisious AB?
Dvisious AB har sin verksamhet i AVESTA, Avesta, Dalarnas län. Adress: Myrgatan 3, 77431 AVESTA.
När grundades Dvisious AB?
Dvisious AB grundades 2008 och har organisationsnummer 556755-0503.
Vad omsätter Dvisious AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Dvisious AB 3,9 miljoner kronor. Bolaget hade 2 anställda.
Vem är VD på Dvisious AB?
Thomas Albertsson är verkställande direktör på Dvisious AB.
Vad är organisationsnumret för Dvisious AB?
Organisationsnumret för Dvisious AB är 556755-0503. Bolagsformen är Aktiebolag.