Eclipse Optics AB
Koncernstruktur
Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.
Företaget är klassificerat som teknisk konsultverksamhet inom elteknik i Stockholm. Verksamheten har bedrivits sedan 2010. Det finns 455 företag med liknande verksamhet i Stockholm.
2025 omsatte bolaget 23,3 miljoner kronor med ett positivt årsresultat. Omsättningen placerar Eclipse Optics AB bland topp 25 % i branschen (3 422 bolag). Bolaget hade 15 anställda enligt senaste bokslutet. Bolaget ingår i koncernen VinnGroup AB.
Adress
Postadress: Vasagatan 52, 5 tr
11120 Stockholm
Besöksadress: VASAGATAN 52 5TR
11120 Stockholm
Företag i Stockholm · Företag i Stockholms län
Telefon: 070-4472868
Verksamhet
Bransch: Teknisk konsultverksamhet inom elteknik (SNI 71123)
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet med inriktning på optronik, systemutveckling samt idka därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 20–50 mkr
Koncernmoder: VinnGroup AB (556768-8345)
Moderbolag: VinnGroup AB (556768-8345)
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -12,5 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 3,5 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 2,7 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 38,5 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 22,2 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- -6,3 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 23,3 mkr | 812 tkr | 625 tkr | 7,3 mkr | 2,8 mkr | 15 |
| 2024 | 26,6 mkr | 8,4 mkr | 4,9 mkr | 10,5 mkr | 5,2 mkr | 16 |
| 2023 | 27,3 mkr | 2,6 mkr | 2 mkr | 7,2 mkr | 2,3 mkr | 16 |
| 2022 | 28,3 mkr | 5,5 mkr | 4,7 mkr | 8 mkr | 4,9 mkr | 17 |
| 2021 | 27 mkr | 6,4 mkr | 4,6 mkr | 9,3 mkr | 5 mkr | 16 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Eclipse Optics AB jämfört med 3 430 andra bolag i samma bransch (teknisk konsultverksamhet inom elteknik).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 23,3 mkr | 58 tkr | 920 tkr | 2 mkr | Övre kvartil |
| Anställda | 15 | 0 | 1 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Caroline Krensler (f. 1967) Styrelseledamot sedan 2024-05-02
- Björn Jacobsson Le Normand (f. 1977) Styrelseledamot sedan 2024-05-02
- Sophia Pettersson (f. 1976) Extern firmatecknare sedan 2022-08-11
- Stefan Kylebäck (f. 1965) Revisor sedan 2017-08-30
- Lars Rymell (f. 1966) Extern VD sedan 2017-06-09
- Hans Johansson (f. 1955) Styrelseledamot sedan 2014-02-12
- Hans Johansson (f. 1955) Ordförande sedan 2014-02-12
Vanliga frågor om Eclipse Optics AB
- Vad gör Eclipse Optics AB?
- Bolaget skall bedriva konsultverksamhet med inriktning på optronik, systemutveckling samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Eclipse Optics AB?
- Eclipse Optics AB har sin verksamhet i STOCKHOLM, Stockholm, Stockholms län. Adress: Vasagatan 52, 5 tr, 11120 STOCKHOLM.
- När grundades Eclipse Optics AB?
- Eclipse Optics AB grundades 2014 och har organisationsnummer 556802-4888.
- Vad omsätter Eclipse Optics AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Eclipse Optics AB 23,3 miljoner kronor. Bolaget hade 15 anställda.
- Vad är organisationsnumret för Eclipse Optics AB?
- Organisationsnumret för Eclipse Optics AB är 556802-4888. Bolagsformen är Aktiebolag.