Ehinger & Ek AB
Företaget grundades 2024 och ehinger & ek ab erbjuder tjänster inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik i Sollentuna. Sollentuna har totalt 58 företag inom branschen, varav Ehinger & Ek AB är ett.
Senast rapporterade omsättning uppgick till 1,4 miljoner kronor (2025) med ett positivt årsresultat. Ehinger & Ek AB ligger över 75:e percentilen i branschen jämfört med 5 276 andra svenska aktiebolag.
Adress
Postadress: Poppelvägen 6c
19141 Sollentuna
Besöksadress: POPPELVÄGEN 6 C
19141 Sollentuna
Verksamhet
Bransch: All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik (SNI 74990)
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom försäljning, IT, inköp och logistik.
Omsättningsintervall: 1–1,5 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Rörelsemarginal
- 94,7 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 55,9 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 53,2 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 96,9 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 1,4 mkr | 1,3 mkr | 785 tkr | 1,5 mkr | 810 tkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Ehinger & Ek AB jämfört med 5 275 andra bolag i samma bransch (all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 mkr | 0 tkr | 262 tkr | 1,3 mkr | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Lars Ek (f. 1975) Styrelseledamot sedan 2024-11-20
- Lars Ek (f. 1975) Verkställande direktör sedan 2024-11-20
- Lena Ehinger Ek (f. 1975) Styrelsesuppleant sedan 2024-11-20
Vanliga frågor om Ehinger & Ek AB
- Vad gör Ehinger & Ek AB?
- Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom försäljning, IT, inköp och logistik.
- Var finns Ehinger & Ek AB?
- Ehinger & Ek AB har sin verksamhet i SOLLENTUNA, Sollentuna, Stockholms län. Adress: Poppelvägen 6c, 19141 SOLLENTUNA.
- När grundades Ehinger & Ek AB?
- Ehinger & Ek AB grundades 2024 och har organisationsnummer 559506-0988.
- Vad omsätter Ehinger & Ek AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Ehinger & Ek AB 1,4 miljoner kronor.
- Vem är VD på Ehinger & Ek AB?
- Lars Ek är verkställande direktör på Ehinger & Ek AB.
- Vad är organisationsnumret för Ehinger & Ek AB?
- Organisationsnumret för Ehinger & Ek AB är 559506-0988. Bolagsformen är Aktiebolag.