Electrify Solutions AB
Bolaget har sin huvudsakliga verksamhet inom teknisk konsultverksamhet inom elteknik i Kristianstad. Företaget grundades 2024. Det finns 29 företag med liknande verksamhet i Kristianstad.
2025 omsatte bolaget 2 miljoner kronor, och året avslutades med vinst. Electrify Solutions AB omsätter mer än hälften av de 3 422 aktiebolag som verkar i samma bransch. Antalet anställda uppgick senast till 1 personer.
Adress
Postadress: Rödaledsvägen 54
29144 Kristianstad
Besöksadress: RÖDALEDSVÄGEN 54
29144 Kristianstad
Verksamhet
Bransch: Teknisk konsultverksamhet inom elteknik (SNI 71123)
Aktiebolaget skall bedriva konsultverksamhet avseende projektering och konstruktion inom industriell automation samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 1,5–3 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Rörelsemarginal
- 35,4 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 20,5 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 46,2 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 94,1 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 2 mkr | 690 tkr | 399 tkr | 917 tkr | 424 tkr | 1 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Electrify Solutions AB jämfört med 3 439 andra bolag i samma bransch (teknisk konsultverksamhet inom elteknik).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 mkr | 57 tkr | 922 tkr | 2 mkr | Övre kvartil |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Alexandru Cristian Petrichei (f. 1996) Styrelseledamot sedan 2024-10-10
- Alexandru Cristian Petrichei (f. 1996) Verkställande direktör sedan 2024-10-10
- Göran Andersson (f. 1960) Styrelsesuppleant sedan 2024-10-10
Vanliga frågor om Electrify Solutions AB
- Vad gör Electrify Solutions AB?
- Aktiebolaget skall bedriva konsultverksamhet avseende projektering och konstruktion inom industriell automation samt därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Electrify Solutions AB?
- Electrify Solutions AB har sin verksamhet i KRISTIANSTAD, Kristianstad, Skåne län. Adress: Rödaledsvägen 54, 29144 KRISTIANSTAD.
- När grundades Electrify Solutions AB?
- Electrify Solutions AB grundades 2024 och har organisationsnummer 559498-4402.
- Vad omsätter Electrify Solutions AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Electrify Solutions AB 2,0 miljoner kronor. Bolaget hade 1 anställda.
- Vem är VD på Electrify Solutions AB?
- Alexandru Cristian Petrichei är verkställande direktör på Electrify Solutions AB.
- Vad är organisationsnumret för Electrify Solutions AB?
- Organisationsnumret för Electrify Solutions AB är 559498-4402. Bolagsformen är Aktiebolag.