EM Installation AB
Bolaget är klassificerat som värme- och sanitetsarbeten i Arkelstorp. Bolaget startades 2015.
2025 omsatte bolaget 117 tkr medan årsresultatet hamnade på minus. Bolaget tillhör branschens mindre aktörer av 4 977 jämförda företag. Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 1 personer.
Adress
Postadress: Furustadsvägen 224
29157 Arkelstorp
Besöksadress: FURUSTADSVÄGEN 224
29157 Arkelstorp
Verksamhet
Bransch: Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221)
Företaget ska bedriva installation inom bygg- och fastighetsbranschen med tillhörande investeringsprojekt samt äga och förvalta värdepapper samt aktier.
Omsättningsintervall: 100–199 tkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -89,5 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- -450,4 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- -323,9 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 49,4 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- -235,4 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 117 tkr | −527 tkr | −379 tkr | 326 tkr | 161 tkr | 1 |
| 2024 | 1,1 mkr | −446 tkr | 35 tkr | 1,2 mkr | 539 tkr | 1 |
| 2023 | 1,5 mkr | 96 tkr | 68 tkr | 1,9 mkr | 505 tkr | 1 |
| 2022 | 1,5 mkr | 387 tkr | 262 tkr | 1,6 mkr | 637 tkr | 1 |
| 2021 | 2,2 mkr | 514 tkr | 295 tkr | 2 mkr | 525 tkr | 1 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
EM Installation AB jämfört med 4 984 andra bolag i samma bransch (värme- och sanitetsarbeten).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 117 tkr | 928 tkr | 2,8 mkr | 8,1 mkr | Lägre kvartil |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 4 | Över median |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Magnus Klar (f. 1968) Styrelseledamot sedan 2015-01-16
- Magnus Klar (f. 1968) Verkställande direktör sedan 2015-01-16
- Åsa Danielsson Klar (f. 1963) Styrelsesuppleant sedan 2015-01-16
Tidigare roller (3)
- Martin Gustafsson (f. 1972) Revisor 2024-02-26 – 2026-06-09
- John Arne Magnus Klar (f. 1968) Styrelseledamot 2015-01-16 – 2024-02-26
- John Arne Magnus Klar (f. 1968) Verkställande direktör 2015-01-16 – 2024-02-26
Vanliga frågor om EM Installation AB
- Vad gör EM Installation AB?
- Företaget ska bedriva installation inom bygg- och fastighetsbranschen med tillhörande investeringsprojekt samt äga och förvalta värdepapper samt aktier.
- Var finns EM Installation AB?
- EM Installation AB har sin verksamhet i ARKELSTORP, Kristianstad, Skåne län. Adress: Furustadsvägen 224, 29157 ARKELSTORP.
- När grundades EM Installation AB?
- EM Installation AB grundades 2015 och har organisationsnummer 559000-5541.
- Vad omsätter EM Installation AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte EM Installation AB 117 tkr. Bolaget hade 1 anställda.
- Vem är VD på EM Installation AB?
- Magnus Klar är verkställande direktör på EM Installation AB.
- Vad är organisationsnumret för EM Installation AB?
- Organisationsnumret för EM Installation AB är 559000-5541. Bolagsformen är Aktiebolag.