EMTAB Maskinservice AB

Topp 1 %ekonomi
Organisationsnummer
556896-4174
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2021-04-15
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Verksamheten tillverkar och förädlar produkter inom reparation och underhåll av maskiner i Västervik. Företaget grundades 2012. Västervik har totalt 14 företag inom branschen, varav EMTAB Maskinservice AB är ett.

Omsättningen för 2024 var 7,5 miljoner kronor, och året avslutades med vinst. EMTAB Maskinservice AB ligger över 75:e percentilen i branschen jämfört med 2 362 andra svenska aktiebolag. Bolaget hade 3 anställda enligt senaste bokslutet.

Adress

Postadress: Västra Lindallén 7
59344 Västervik

Besöksadress: VÄSTRA LINDALLÉN 7
59344 Västervik

Företag i Västervik · Företag i Kalmar län

Verksamhet

Bransch: Reparation och underhåll av maskiner (SNI 33120)

Aktiebolaget ska bedriva uthyrning och reparationer av olika fordon samt idka därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 5–10 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+17,4 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
26,4 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
25,4 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
60,2 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
38,0 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 8,8 mkr 2,3 mkr 2,2 mkr 9,8 mkr 5,9 mkr 3
2024 7,5 mkr 1,4 mkr 1,3 mkr 7,8 mkr 4,2 mkr 3
2023 5,7 mkr 973 tkr 933 tkr 6,6 mkr 3,2 mkr 3
2022 6,1 mkr 1,5 mkr 814 tkr 6,3 mkr 2,7 mkr 3
2021 3,9 mkr 273 tkr 1 tkr 5,6 mkr 1,9 mkr 3

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+22,8 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 2 mkr 4 mkr 6 mkr 8 mkr 8,8 mkr SENAST 1 tkr 814 tkr 933 tkr 1,3 mkr 2,2 mkr 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

EMTAB Maskinservice AB jämfört med 2 375 andra bolag i samma bransch (reparation och underhåll av maskiner).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 8,8 mkr 412 tkr 1,6 mkr 4,8 mkr Övre kvartil
Anställda 3 0 1 2 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Vanliga frågor om EMTAB Maskinservice AB

Vad gör EMTAB Maskinservice AB?
Aktiebolaget ska bedriva uthyrning och reparationer av olika fordon samt idka därmed förenlig verksamhet.
Var finns EMTAB Maskinservice AB?
EMTAB Maskinservice AB har sin verksamhet i VÄSTERVIK, Västervik, Kalmar län. Adress: Västra Lindallén 7, 59344 VÄSTERVIK.
När grundades EMTAB Maskinservice AB?
EMTAB Maskinservice AB grundades 2012 och har organisationsnummer 556896-4174.
Vad omsätter EMTAB Maskinservice AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte EMTAB Maskinservice AB 8,8 miljoner kronor. Bolaget hade 3 anställda.
Vad är organisationsnumret för EMTAB Maskinservice AB?
Organisationsnumret för EMTAB Maskinservice AB är 556896-4174. Bolagsformen är Aktiebolag.