Esling Design AB

Organisationsnummer
559418-8913
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2023-01-23
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Bolaget startades 2023 och företaget är klassificerat som detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment i Falkenberg. Göteborg har totalt 350 företag inom branschen, varav Esling Design AB är ett.

Omsättningen för 2024 var 113 tkr, men resultatet blev negativt. Bolaget ligger över medianen för sin bransch (3 759 jämförelsebolag).

Adress

Postadress: Köpmansgatan 6
31130 Falkenberg

Besöksadress: KÖPMANSGATAN 6
31130 Falkenberg

Företag i Göteborg · Företag i Västra Götalands län

Verksamhet

Bransch: Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment (SNI 47123)

Företaget skall bedriva handel med hem och lokalinredning, kläder främst med inriktning på e-handel och därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 100–199 tkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+11,5 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
-92,1 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
-92,1 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
52,9 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
-52,3 %
årets resultat / eget kapital
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 126 tkr −116 tkr −116 tkr 420 tkr 222 tkr 0
2024 113 tkr −118 tkr −118 tkr 406 tkr 339 tkr 0
2023 35 tkr −111 tkr −111 tkr 351 tkr −86 tkr 1

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2023–2025
+89,7 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 50 tkr 100 tkr 126 tkr SENAST −111 tkr −118 tkr −116 tkr 202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Esling Design AB jämfört med 4 007 andra bolag i samma bransch (detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment).

0
Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 126 tkr 0 tkr 71 tkr 980 tkr Över median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (2)

Vanliga frågor om Esling Design AB

Vad gör Esling Design AB?
Företaget skall bedriva handel med hem och lokalinredning, kläder främst med inriktning på e-handel och därmed förenlig verksamhet.
Var finns Esling Design AB?
Esling Design AB har sin verksamhet i FALKENBERG, Göteborg, Västra Götalands län. Adress: Köpmansgatan 6, 31130 FALKENBERG.
När grundades Esling Design AB?
Esling Design AB grundades 2023 och har organisationsnummer 559418-8913.
Vad omsätter Esling Design AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Esling Design AB 126 tkr.
Vem är VD på Esling Design AB?
Peter Alvegard är verkställande direktör på Esling Design AB.
Vad är organisationsnumret för Esling Design AB?
Organisationsnumret för Esling Design AB är 559418-8913. Bolagsformen är Aktiebolag.