F1 Diskus AB
Verksamheten har bedrivits sedan 2019 och bolaget bedriver verksamhet inom vattenbruk i sötvatten i Kungshamn.
Senast rapporterade omsättning uppgick till 0 tkr (2024) och året avslutades med förlust. Omsättningen ligger i branschens nedre halva av 64 jämförelsebolag.
Adress
Postadress: Box 292
79127 Falun
Besöksadress: BOX 292
79127 Falun
Verksamhet
Bransch: Vattenbruk i sötvatten (SNI 03220)
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet med uppfödning och försäljning av akvariefiskar och därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 1–49 tkr
Bokslut och nyckeltal
- Soliditet
- 100,0 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 0,0 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr | 69 tkr | 69 tkr | 0 |
| 2024 | 0 tkr | −54 tkr | −54 tkr | 18 tkr | 69 tkr | 0 |
| 2023 | 0 tkr | −112 tkr | −112 tkr | 33 tkr | 33 tkr | 0 |
| 2022 | 0 tkr | −208 tkr | −208 tkr | 75 tkr | 50 tkr | 0 |
| 2021 | 0 tkr | −154 tkr | −154 tkr | 98 tkr | 58 tkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Omsättning & resultat 2021–2025
Omsättning Årets vinst Årets förlust
Branschjämförelse
F1 Diskus AB jämfört med 63 andra bolag i samma bransch (vattenbruk i sötvatten).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 tkr | 0 tkr | 852 tkr | 4,3 mkr | Under median |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Ulrika Ahlholm (f. 1973) Styrelseledamot sedan 2026-03-12
- Anna Björk (f. 1983) Styrelsesuppleant sedan 2026-03-12
- Emma Carlstedt Haga (f. 1990) Styrelsesuppleant sedan 2026-03-12
- Lena Killgren Jonsson (f. 1965) Styrelsesuppleant sedan 2026-03-12
- Niklas Nygårds (f. 1972) Styrelsesuppleant sedan 2026-03-12
Tidigare roller (2)
- Stefan Karlsson (f. 1955) Styrelseledamot 2019-10-31 – 2026-06-09
- Tony Josefsson (f. 1966) Styrelsesuppleant 2019-10-31 – 2026-06-09
Vanliga frågor om F1 Diskus AB
- Vad gör F1 Diskus AB?
- Aktiebolaget ska bedriva verksamhet med uppfödning och försäljning av akvariefiskar och därmed förenlig verksamhet.
- Var finns F1 Diskus AB?
- F1 Diskus AB har sin verksamhet i FALUN, Sotenäs, Västra Götalands län. Adress: Box 292, 79127 FALUN.
- När grundades F1 Diskus AB?
- F1 Diskus AB grundades 2019 och har organisationsnummer 559224-7745.
- Vad omsätter F1 Diskus AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte F1 Diskus AB 0 tkr.
- Vad är organisationsnumret för F1 Diskus AB?
- Organisationsnumret för F1 Diskus AB är 559224-7745. Bolagsformen är Aktiebolag.