FÅ. Trading AB

Organisationsnummer
556198-2769
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
1999-12-01
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Bolaget har sin huvudsakliga verksamhet inom vägtransport, godstrafik i Stöde. Bolaget startades 1978.

2025 omsatte bolaget 1,5 miljoner kronor med ett positivt årsresultat. FÅ. Trading AB hamnar under branschmedianen (10 090 bolag i jämförelsen). Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 1 personer.

Adress

Postadress: Huljen 157
86496 Stöde

Besöksadress: HULJEN 157
86496 Stöde

Företag i Sundsvall · Företag i Västernorrlands län

Telefon: 060-562211

Verksamhet

Bransch: Vägtransport, godstrafik (SNI 49410)

Aktiebolaget ska bedriva åkerirörelse, handel med värdepapper, äga och förvalta fastigheter, bedriva handel med entrepenadmaskiner, livsmedel, restaurang, catering och kiosk, uthyrning av personal och därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 1,5–3 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-44,8 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
-32,2 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
3,0 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
61,6 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
4,6 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 1,5 mkr −478 tkr 44 tkr 1,6 mkr 958 tkr 1
2024 2,7 mkr 268 tkr 152 tkr 2,4 mkr 470 tkr 1
2023 2,7 mkr 67 tkr 63 tkr 2,6 mkr 368 tkr 1
2022 3,1 mkr 319 tkr 254 tkr 2,8 mkr 375 tkr 1
2021 3,5 mkr 242 tkr 251 tkr 2,9 mkr 659 tkr 2

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
−19,3 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 1 2 3 3,5 3,1 2,7 2,7 1,5 SENAST ÅRETS RESULTAT · TKR 0 251 254 63 152 44 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst

Branschjämförelse

FÅ. Trading AB jämfört med 10 117 andra bolag i samma bransch (vägtransport, godstrafik).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 1,5 mkr 615 tkr 2,6 mkr 8,9 mkr Under median
Anställda 1 1 1 4 Över median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (1)

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta FÅ. Trading AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om FÅ. Trading AB

Vad gör FÅ. Trading AB?
Aktiebolaget ska bedriva åkerirörelse, handel med värdepapper, äga och förvalta fastigheter, bedriva handel med entrepenadmaskiner, livsmedel, restaurang, catering och kiosk, uthyrning av personal och därmed förenlig verksamhet.
Var finns FÅ. Trading AB?
FÅ. Trading AB har sin verksamhet i STÖDE, Sundsvall, Västernorrlands län. Adress: Huljen 157, 86496 STÖDE.
När grundades FÅ. Trading AB?
FÅ. Trading AB grundades 1993 och har organisationsnummer 556198-2769.
Vad omsätter FÅ. Trading AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte FÅ. Trading AB 1,5 miljoner kronor. Bolaget hade 1 anställda.
Vad är organisationsnumret för FÅ. Trading AB?
Organisationsnumret för FÅ. Trading AB är 556198-2769. Bolagsformen är Aktiebolag.