Fastighet Eriksvik 3 AB
Koncernstruktur
Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.
Fastighet Eriksvik 3 AB har sin huvudsakliga verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder i Söderköping. Företaget grundades 2017. Det finns 35 företag med liknande verksamhet i Söderköping.
Senast rapporterade omsättning uppgick till 511 tkr (2025) och året avslutades med förlust. Bolaget ingår i koncernen RISO Holding AB.
Adress
Postadress: Borgmästaregatan 5
61430 Söderköping
Besöksadress: BORGMÄSTAREGATAN 5
61430 Söderköping
Verksamhet
Bransch: Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201)
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 500–699 tkr
Koncernmoder: RISO Holding AB (556944-1016)
Moderbolag: RICF Holding AB (556942-8260)
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -3,6 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 18,2 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- -27,8 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 1,1 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- -130,3 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 511 tkr | 93 tkr | −142 tkr | 9,9 mkr | 109 tkr | 0 |
| 2024 | 530 tkr | 107 tkr | −182 tkr | 10,1 mkr | 108 tkr | 0 |
| 2023 | 453 tkr | −67 tkr | −594 tkr | 13,8 mkr | 90 tkr | 0 |
| 2022 | 446 tkr | 71 tkr | −309 tkr | 14,2 mkr | 85 tkr | 0 |
| 2021 | 439 tkr | 40 tkr | −150 tkr | 17,7 mkr | 194 tkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Fastighet Eriksvik 3 AB jämfört med 21 928 andra bolag i samma bransch (uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 511 tkr | 183 tkr | 831 tkr | 3,3 mkr | Under median |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Rikard Johansson (f. 1978) Styrelseledamot sedan 2017-08-14
- Claes Göran Forsmark (f. 1969) Styrelsesuppleant sedan 2017-08-14
Vanliga frågor om Fastighet Eriksvik 3 AB
- Vad gör Fastighet Eriksvik 3 AB?
- Bolaget skall äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Fastighet Eriksvik 3 AB?
- Fastighet Eriksvik 3 AB har sin verksamhet i SÖDERKÖPING, Söderköping, Östergötlands län. Adress: Borgmästaregatan 5, 61430 SÖDERKÖPING.
- När grundades Fastighet Eriksvik 3 AB?
- Fastighet Eriksvik 3 AB grundades 2017 och har organisationsnummer 559121-0892.
- Vad omsätter Fastighet Eriksvik 3 AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Fastighet Eriksvik 3 AB 511 tkr.
- Vad är organisationsnumret för Fastighet Eriksvik 3 AB?
- Organisationsnumret för Fastighet Eriksvik 3 AB är 559121-0892. Bolagsformen är Aktiebolag.