FEMTONA AB
Koncernstruktur
Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.
Bolaget är klassificerat som konsultverksamhet avseende företags organisation i Sollentuna. Företaget grundades 2006. Det finns 846 företag med liknande verksamhet i Sollentuna.
Omsättningen för 2025 var 10 tkr, och året avslutades med vinst. FEMTONA AB hamnar under branschmedianen (57 154 bolag i jämförelsen). Antalet anställda uppgick senast till 1 personer. Bolaget ingår i koncernen FEMTONA Holding AB.
Adress
Postadress: Åkervägen 15 a
19140 Sollentuna
Besöksadress: ÅKERVÄGEN 15 A
19140 Sollentuna
Verksamhet
Bransch: Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200)
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet, utveckling och utbildningsverksamhet inom mjukvaruindustrin både nationellt och internationellt samt aktieförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 1–49 tkr
Koncernmoder: FEMTONA Holding AB (559425-0671)
Moderbolag: FEMTONA Holding AB (559425-0671)
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -83,6 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- -870,0 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 2120,0 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 95,5 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 11,0 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 10 tkr | −87 tkr | 212 tkr | 2 mkr | 1,9 mkr | 1 |
| 2024 | 61 tkr | −246 tkr | −133 tkr | 2,1 mkr | 1,7 mkr | 1 |
| 2022 | 687 tkr | 249 tkr | 351 tkr | 1,3 mkr | 957 tkr | 1 |
| 2021 | 20 tkr | 0 tkr | 10 tkr | 1,1 mkr | 936 tkr | 0 |
| 2020 | 0 tkr | −1 tkr | −1 tkr | 96 tkr | 96 tkr | 1 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
FEMTONA AB jämfört med 57 387 andra bolag i samma bransch (konsultverksamhet avseende företags organisation).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 tkr | 0 tkr | 208 tkr | 1,2 mkr | Under median |
| Anställda | 1 | 0 | 0 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Kennet Osbjer (f. 1966) Styrelseledamot sedan 2021-01-12
- Monica Osbjer (f. 1972) Styrelsesuppleant sedan 2021-01-12
Vanliga frågor om FEMTONA AB
- Vad gör FEMTONA AB?
- Bolaget ska bedriva konsultverksamhet, utveckling och utbildningsverksamhet inom mjukvaruindustrin både nationellt och internationellt samt aktieförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
- Var finns FEMTONA AB?
- FEMTONA AB har sin verksamhet i SOLLENTUNA, Sollentuna, Stockholms län. Adress: Åkervägen 15 a, 19140 SOLLENTUNA.
- När grundades FEMTONA AB?
- FEMTONA AB grundades 2006 och har organisationsnummer 556692-8064.
- Vad omsätter FEMTONA AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte FEMTONA AB 10 tkr. Bolaget hade 1 anställda.
- Vad är organisationsnumret för FEMTONA AB?
- Organisationsnumret för FEMTONA AB är 556692-8064. Bolagsformen är Aktiebolag.