Finconture AB

Organisationsnummer
559120-6312
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2017-07-31
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Företaget erbjuder annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet i Saltsjö-Boo. Bolaget startades 2017.

Omsättningen för 2025 var 1,7 miljoner kronor, och året avslutades med vinst. Omsättningen placerar Finconture AB bland topp 25 % i branschen (2 706 bolag). Antalet anställda uppgick senast till 1 personer.

Adress

Postadress: Klintvägen 53
13240 Saltsjö-Boo

Besöksadress: KLINTVÄGEN 53
13240 Saltsjö-Boo

Företag i Nacka · Företag i Stockholms län

Verksamhet

Bransch: Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (SNI 66190)

Bolaget har till föremål för sin verksamhet att tillhandahålla konsulttjänster inom bank och kapitalförvaltning med avseende på system för handel, risk och rapportering samt äga och förvalta fast och lös egendom och idka därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 1,5–3 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-0,2 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
26,4 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
26,1 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
62,4 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
13,7 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 1,7 mkr 440 tkr 435 tkr 5,1 mkr 3,2 mkr 1
2024 1,7 mkr 723 tkr 760 tkr 4,8 mkr 3,1 mkr 1
2023 1,7 mkr 690 tkr 477 tkr 4,6 mkr 2,6 mkr 1
2022 2,2 mkr 1,2 mkr 780 tkr 4,1 mkr 2,4 mkr 1
2021 1,6 mkr 738 tkr 538 tkr 3,3 mkr 1,9 mkr 1

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+1,2 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 0,5 1 1,5 2 1,6 2,2 1,7 1,7 1,7 SENAST ÅRETS RESULTAT · TKR 0 538 780 477 760 435 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst

Branschjämförelse

Finconture AB jämfört med 2 708 andra bolag i samma bransch (annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 1,7 mkr 0 tkr 42 tkr 1,4 mkr Övre kvartil
Anställda 1 0 0 1 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Finconture AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Finconture AB

Vad gör Finconture AB?
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att tillhandahålla konsulttjänster inom bank och kapitalförvaltning med avseende på system för handel, risk och rapportering samt äga och förvalta fast och lös egendom och idka därmed förenlig verksamhet.
Var finns Finconture AB?
Finconture AB har sin verksamhet i SALTSJÖ-BOO, Nacka, Stockholms län. Adress: Klintvägen 53, 13240 SALTSJÖ-BOO.
När grundades Finconture AB?
Finconture AB grundades 2017 och har organisationsnummer 559120-6312.
Vad omsätter Finconture AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Finconture AB 1,7 miljoner kronor. Bolaget hade 1 anställda.
Vad är organisationsnumret för Finconture AB?
Organisationsnumret för Finconture AB är 559120-6312. Bolagsformen är Aktiebolag.