Fluidra Nordic AB
Verksamheten har sin huvudsakliga verksamhet inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning i Västra Frölunda. Verksamheten har bedrivits sedan 2013. Det är ett av 272 företag inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning i Göteborg.
Senast rapporterade omsättning uppgick till 75,4 miljoner kronor (2024) och resultatet var positivt. Omsättningen placerar Fluidra Nordic AB bland topp 25 % i branschen (2 852 bolag). Antalet anställda uppgick senast till 10 personer. Bolaget ingår i koncernen FLUIDA COMMERCIAL S.A.U..
Adress
Postadress: Klangfärgsgatan 10
42652 Västra Frölunda
Besöksadress: KLANGFÄRGSGATAN 10
42652 Västra Frölunda
Verksamhet
Bransch: Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649)
Bolaget ska bedriva inköp, försäljning, import och export av de varukategorier och produkter som direkt eller indirekt ingår för leverans av material till simbassänger och vattenbehandlings- utrustningar samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 50–100 mkr
Koncernmoder: FLUIDA COMMERCIAL S.A.U.
Moderbolag: FLUIDA COMMERCIAL S.A.U.
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +24,1 % jämfört med 2023
- Rörelsemarginal
- 3,4 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 2,8 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 21,5 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 81,7 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2023
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 75,4 mkr | 2,6 mkr | 2,1 mkr | 12 mkr | 2,6 mkr | 10 |
| 2023 | 60,7 mkr | 996 tkr | 852 tkr | 11,6 mkr | 1,3 mkr | 10 |
| 2022 | 108,9 mkr | 11,3 mkr | 8,9 mkr | 22,6 mkr | 8,9 mkr | 9 |
| 2021 | 154,7 mkr | 13,3 mkr | 10,3 mkr | 48,6 mkr | 14,9 mkr | 9 |
| 2020 | 114,6 mkr | 15,3 mkr | 12 mkr | 36,4 mkr | 16,7 mkr | 9 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Fluidra Nordic AB jämfört med 2 856 andra bolag i samma bransch (partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 75,4 mkr | 235 tkr | 3,1 mkr | 21,4 mkr | Övre kvartil |
| Anställda | 10 | 0 | 1 | 5 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- David Mendez Rodriguez (f. 1976) Styrelseledamot sedan 2025-02-17
- Isak Mankert (f. 1980) Ordförande sedan 2025-02-17
- Ignacio Balsalobre Turpin (f. 1980) Styrelseledamot sedan 2025-02-17
- Magnus Leijon (f. 1973) Huvudansvarig revisor sedan 2024-11-20
- Isak Mankert (f. 1980) Styrelseledamot sedan 2023-08-14
- Isak Mankert (f. 1980) Verkställande direktör sedan 2023-08-14
Tidigare roller (4)
- Albert Lluis Gros (f. 1979) Styrelseledamot 2021-12-21 – 2026-06-09
- Albert Lluis Gros (f. 1979) Ordförande 2021-12-21 – 2026-06-09
- Kjell Eriksson (f. 1961) Revisor 2019-01-24 – 2026-06-09
- Carlos Franquesa Castrillo (f. 1963) Styrelseledamot 2015-12-10 – 2026-06-09
Vanliga frågor om Fluidra Nordic AB
- Vad gör Fluidra Nordic AB?
- Bolaget ska bedriva inköp, försäljning, import och export av de varukategorier och produkter som direkt eller indirekt ingår för leverans av material till simbassänger och vattenbehandlings- utrustningar samt därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Fluidra Nordic AB?
- Fluidra Nordic AB har sin verksamhet i VÄSTRA FRÖLUNDA, Göteborg, Västra Götalands län. Adress: Klangfärgsgatan 10, 42652 VÄSTRA FRÖLUNDA.
- När grundades Fluidra Nordic AB?
- Fluidra Nordic AB grundades 2013 och har organisationsnummer 556898-5054.
- Vad omsätter Fluidra Nordic AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte Fluidra Nordic AB 75,4 miljoner kronor. Bolaget hade 10 anställda.
- Vem är VD på Fluidra Nordic AB?
- Isak Mankert är verkställande direktör på Fluidra Nordic AB.
- Vad är organisationsnumret för Fluidra Nordic AB?
- Organisationsnumret för Fluidra Nordic AB är 556898-5054. Bolagsformen är Aktiebolag.