Frontsite AB
Bolaget startades 2019 och Frontsite AB erbjuder tjänster inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik i Stenkullen.
Omsättningen för 2025 var 2,8 miljoner kronor med ett positivt årsresultat. Omsättningen placerar Frontsite AB bland topp 25 % i branschen (11 706 bolag).
Adress
Postadress: Däckvägen 8
44361 Stenkullen
Besöksadress: DÄCKVÄGEN 8
44361 Stenkullen
Företag i Härryda · Företag i Västra Götalands län
Telefon: 070-9483132
Verksamhet
Bransch: Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121)
Bolagets verksamhet är att utveckla och importera produkter för försäljning, exempel på dessa produkter är tillbehör för byggnadsställningar samt exponeringsprodukter och tillbehör för byggarbetsplatsen. Vidare ska bolaget bedriva konsultuppdrag för byggföretag gällande kontroll och projektledning av byggnadsställningar och annan byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 5–10 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -51,8 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 0,2 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 0,0 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 18,7 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 0,3 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 2,8 mkr | 6 tkr | 1 tkr | 1,9 mkr | 360 tkr | 0 |
| 2024 | 5,8 mkr | 434 tkr | 2 tkr | 2,5 mkr | 359 tkr | 0 |
| 2023 | 5,2 mkr | 99 tkr | 56 tkr | 3,5 mkr | 357 tkr | 0 |
| 2022 | 4,9 mkr | 324 tkr | 174 tkr | 2,3 mkr | 302 tkr | 0 |
| 2021 | 3,2 mkr | −94 tkr | −562 tkr | 2,1 mkr | 127 tkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Frontsite AB jämfört med 11 793 andra bolag i samma bransch (teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,8 mkr | 24 tkr | 747 tkr | 2,1 mkr | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Magnus Leijon (f. 1973) Huvudansvarig revisor sedan 2024-05-27
- Fredrik Nilsson (f. 1975) Verkställande direktör sedan 2022-09-15
- Fredrik Nilsson (f. 1975) Ordförande sedan 2020-11-02
- David Påhlman (f. 1978) Styrelseledamot sedan 2020-11-02
- Fredrik Nilsson (f. 1975) Styrelseledamot sedan 2019-07-25
- Mattias Nilsson (f. 1978) Styrelsesuppleant sedan 2019-07-25
Vanliga frågor om Frontsite AB
- Vad gör Frontsite AB?
- Bolagets verksamhet är att utveckla och importera produkter för försäljning, exempel på dessa produkter är tillbehör för byggnadsställningar samt exponeringsprodukter och tillbehör för byggarbetsplatsen. Vidare ska bolaget bedriva konsultuppdrag för byggföretag gällande kontroll och projektledning av byggnadsställningar och annan byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Frontsite AB?
- Frontsite AB har sin verksamhet i STENKULLEN, Härryda, Västra Götalands län. Adress: Däckvägen 8, 44361 STENKULLEN.
- När grundades Frontsite AB?
- Frontsite AB grundades 2019 och har organisationsnummer 559211-6874.
- Vad omsätter Frontsite AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Frontsite AB 2,8 miljoner kronor.
- Vem är VD på Frontsite AB?
- Fredrik Nilsson är verkställande direktör på Frontsite AB.
- Vad är organisationsnumret för Frontsite AB?
- Organisationsnumret för Frontsite AB är 559211-6874. Bolagsformen är Aktiebolag.