Fullmaktskollen i Sverige AB

Organisationsnummer
556963-8017
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2014-04-28
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Företaget har sin huvudsakliga verksamhet inom datakonsultverksamhet i Stockholm. Verksamheten har bedrivits sedan 2014. Det finns 4655 företag med liknande verksamhet i Stockholm.

Omsättningen för 2025 var 14,8 miljoner kronor, och året avslutades med vinst. Fullmaktskollen i Sverige AB ligger över 75:e percentilen i branschen jämfört med 14 987 andra svenska aktiebolag.

Adress

Postadress: Box 24106
10451 Stockholm

Besöksadress: BOX 24106
10451 Stockholm

Företag i Stockholm · Företag i Stockholms län

Verksamhet

Bransch: Datakonsultverksamhet (SNI 62201)

Aktiebolaget ska bedriva tjänsteverksamhet bestående av att tillhandahålla en s.k. elektronisk fullmaktsnod. Aktiebolagets verksamhet ska vara begränsat till att tillhandahålla den plattform som erfordras härför samt sköta den löpande driften av densamma. Aktiebolaget syfte är inte att generera vinst till aktieägarna utan att tillhandahålla en elektronisk infrastruktur, finansierad via avgifter från aktörer anslutna till den elektroniska fullmaktsnoden. Aktiebolagets verksamhet ska bedriva utifrån principerna om ökad konsumentnytta samt effektivisering av fullmaktshanteringen för aktörerna som ansluter sig till den elektroniska fullmaktsnoden.

Omsättningsintervall: 10–20 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+0,9 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
3,3 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
3,1 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
33,6 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
5,6 %
årets resultat / eget kapital
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 14,8 mkr 493 tkr 453 tkr 24 mkr 8,1 mkr 0
2024 14,7 mkr 1,8 mkr 1,3 mkr 24 mkr 7,6 mkr 0
2023 14,4 mkr 1,1 mkr 724 tkr 22,7 mkr 6,3 mkr 0
2022 13,9 mkr 1,6 mkr 962 tkr 21,2 mkr 5,6 mkr 0
2021 13,2 mkr 1,1 mkr 680 tkr 20,2 mkr 4,7 mkr 0

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+2,8 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 5 10 15 13,2 13,9 14,4 14,7 14,8 SENAST ÅRETS RESULTAT · MNKR 0 0,7 1 0,7 1,3 0,5 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst

Branschjämförelse

Fullmaktskollen i Sverige AB jämfört med 15 037 andra bolag i samma bransch (datakonsultverksamhet).

0
Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 14,8 mkr 8 tkr 945 tkr 1,9 mkr Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (1)

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Fullmaktskollen i Sverige AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Fullmaktskollen i Sverige AB

Vad gör Fullmaktskollen i Sverige AB?
Aktiebolaget ska bedriva tjänsteverksamhet bestående av att tillhandahålla en s.k. elektronisk fullmaktsnod. Aktiebolagets verksamhet ska vara begränsat till att tillhandahålla den plattform som erfordras härför samt sköta den löpande driften av densamma. Aktiebolaget syfte är inte att generera vinst till aktieägarna utan att tillhandahålla en elektronisk infrastruktur, finansierad via avgifter från aktörer anslutna till den elektroniska fullmaktsnoden. Aktiebolagets verksamhet ska bedriva u…
Var finns Fullmaktskollen i Sverige AB?
Fullmaktskollen i Sverige AB har sin verksamhet i STOCKHOLM, Stockholm, Stockholms län. Adress: Box 24106, 10451 STOCKHOLM.
När grundades Fullmaktskollen i Sverige AB?
Fullmaktskollen i Sverige AB grundades 2014 och har organisationsnummer 556963-8017.
Vad omsätter Fullmaktskollen i Sverige AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Fullmaktskollen i Sverige AB 14,8 miljoner kronor.
Vad är organisationsnumret för Fullmaktskollen i Sverige AB?
Organisationsnumret för Fullmaktskollen i Sverige AB är 556963-8017. Bolagsformen är Aktiebolag.