Gikon Säkerhetsteknik AB
Gikon Säkerhetsteknik AB har sin huvudsakliga verksamhet inom ljudinspelning och musikutgivning i Göteborg. Verksamheten har bedrivits sedan 2000. Det finns 215 företag med liknande verksamhet i Göteborg.
Omsättningen för 2025 var 10,1 miljoner kronor och resultatet var positivt. Omsättningen placerar Gikon Säkerhetsteknik AB bland topp 25 % i branschen (2 150 bolag). Antalet anställda uppgick senast till 4 personer.
Adress
Postadress: Tuvevägen 39
41705 Göteborg
Besöksadress: TUVEVÄGEN 39
41705 Göteborg
Verksamhet
Bransch: Ljudinspelning och musikutgivning (SNI 59200)
Aktiebolaget ska bedriva försäljning, installation och service av säkerhetstekniska produkter såsom brand-, passage-, och övervakningssystem. Bolaget skall också bedriva försäljning, installation och service av ljud- och bildsystem i offentlig miljö och därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 10–20 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -27,2 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 32,7 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 22,4 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 61,9 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 43,6 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 10,1 mkr | 3,3 mkr | 2,3 mkr | 8,4 mkr | 5,2 mkr | 4 |
| 2024 | 13,9 mkr | 2,2 mkr | 1,3 mkr | 5,1 mkr | 2,9 mkr | 4 |
| 2023 | 5,9 mkr | 383 tkr | 219 tkr | 4 mkr | 2,4 mkr | 4 |
| 2022 | 5,5 mkr | 830 tkr | 486 tkr | 3,4 mkr | 2,1 mkr | 3 |
| 2021 | 5,6 mkr | 484 tkr | 273 tkr | 3,1 mkr | 1,6 mkr | 3 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Gikon Säkerhetsteknik AB jämfört med 2 151 andra bolag i samma bransch (ljudinspelning och musikutgivning).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10,1 mkr | 50 tkr | 434 tkr | 1,5 mkr | Övre kvartil |
| Anställda | 4 | 0 | 1 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Hanna Bjerstedt Eng (f. 1983) Styrelsesuppleant sedan 2026-09-18
- Stefan Andersson (f. 1957) Revisor sedan 2022-05-06
- Tobias Nilsson (f. 1987) Styrelseledamot sedan 2021-01-29
Tidigare roller (3)
- Tobias Nilsson (f. 1987) Ordförande 2021-01-29 – 2026-10-11
- Per Thun (f. 1955) Styrelseledamot 2021-01-29 – 2026-10-11
- Rista Cunevski (f. 1960) Styrelseledamot 2000-02-11 – 2026-10-11
Vanliga frågor om Gikon Säkerhetsteknik AB
- Vad gör Gikon Säkerhetsteknik AB?
- Aktiebolaget ska bedriva försäljning, installation och service av säkerhetstekniska produkter såsom brand-, passage-, och övervakningssystem. Bolaget skall också bedriva försäljning, installation och service av ljud- och bildsystem i offentlig miljö och därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Gikon Säkerhetsteknik AB?
- Gikon Säkerhetsteknik AB har sin verksamhet i GÖTEBORG, Göteborg, Västra Götalands län. Adress: Tuvevägen 39, 41705 GÖTEBORG.
- När grundades Gikon Säkerhetsteknik AB?
- Gikon Säkerhetsteknik AB grundades 2000 och har organisationsnummer 556581-5569.
- Vad omsätter Gikon Säkerhetsteknik AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Gikon Säkerhetsteknik AB 10,1 miljoner kronor. Bolaget hade 4 anställda.
- Vad är organisationsnumret för Gikon Säkerhetsteknik AB?
- Organisationsnumret för Gikon Säkerhetsteknik AB är 556581-5569. Bolagsformen är Aktiebolag.