Gotlands Bostäder AB
Koncernstruktur
Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.
Företaget arbetar med uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder i Stockholm. Företaget grundades 2018. Stockholm har totalt 4061 företag inom branschen, varav Gotlands Bostäder AB är ett.
Omsättningen för 2024 var 649 tkr och resultatet var positivt. Bolaget ingår i koncernen Gotlands Bostäder Holding AB.
Adress
Postadress: Lugnets alle 7
12065 Stockholm
Besöksadress: LUGNETS ALLÉ 7
12065 Stockholm
Verksamhet
Bransch: Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201)
Bolaget skall förvärva fastigheter i syfte att på dessa uppföra och förvalta bostadshus med tillhörande affärslägenheter och att handha liknande byggnads- och förvaltningsuppdrag. och därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 500–699 tkr
Koncernmoder: Gotlands Bostäder Holding AB (559310-4010)
Moderbolag: Gotlands Bostäder Holding AB (559310-4010)
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -6,9 % jämfört med 2023
- Rörelsemarginal
- 21,1 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 0,2 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 12,9 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 0,1 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 649 tkr | 137 tkr | 1 tkr | 5,4 mkr | 693 tkr | 0 |
| 2023 | 697 tkr | 423 tkr | 181 tkr | 5,5 mkr | 692 tkr | 0 |
| 2022 | 1,3 mkr | 683 tkr | 365 tkr | 5,7 mkr | 511 tkr | 0 |
| 2021 | 1,1 mkr | 167 tkr | 88 tkr | 5,3 mkr | 146 tkr | 0 |
| 2020 | 520 tkr | 62 tkr | 5 tkr | 4,6 mkr | 58 tkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Gotlands Bostäder AB jämfört med 21 567 andra bolag i samma bransch (uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 649 tkr | 192 tkr | 842 tkr | 3,3 mkr | Under median |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Leo Tapio (f. 2000) Styrelsesuppleant sedan 2020-04-27
- Jonas Tapio (f. 1972) Styrelseledamot sedan 2018-09-10
- Jonas Tapio (f. 1972) Ordförande sedan 2018-09-10
- David Jangvad (f. 1974) Styrelseledamot sedan 2018-09-10
- Diana Jangvad (f. 1982) Styrelsesuppleant sedan 2018-09-10
Vanliga frågor om Gotlands Bostäder AB
- Vad gör Gotlands Bostäder AB?
- Bolaget skall förvärva fastigheter i syfte att på dessa uppföra och förvalta bostadshus med tillhörande affärslägenheter och att handha liknande byggnads- och förvaltningsuppdrag. och därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Gotlands Bostäder AB?
- Gotlands Bostäder AB har sin verksamhet i STOCKHOLM, Stockholm, Stockholms län. Adress: Lugnets alle 7, 12065 STOCKHOLM.
- När grundades Gotlands Bostäder AB?
- Gotlands Bostäder AB grundades 2018 och har organisationsnummer 559169-9946.
- Vad omsätter Gotlands Bostäder AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte Gotlands Bostäder AB 649 tkr.
- Vad är organisationsnumret för Gotlands Bostäder AB?
- Organisationsnumret för Gotlands Bostäder AB är 559169-9946. Bolagsformen är Aktiebolag.