Gröna Hem AB
Gröna Hem AB har sin huvudsakliga verksamhet inom byggande av bostadshus och andra byggnader i Kista. Företaget grundades 2022.
Omsättningen för 2025 var 4,5 miljoner kronor med ett positivt årsresultat. Bolaget ligger över medianen för sin bransch (16 613 jämförelsebolag). Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 3 personer.
Adress
Postadress: Helsingförsgatan 19 lgh 1003
16478 Kista
Besöksadress: HELSINGFÖRSGATAN 19 LGH 1003
16478 Kista
Verksamhet
Bransch: Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000)
Företaget ska arbeta med gräsklippning, snöskottning, sandning, plogning och renovering av lägenheter .
Omsättningsintervall: 3–5 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +74,5 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 8,0 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 6,2 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 54,5 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 46,0 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 4,5 mkr | 359 tkr | 281 tkr | 1,1 mkr | 611 tkr | 3 |
| 2024 | 2,6 mkr | 321 tkr | 254 tkr | 829 tkr | 329 tkr | 3 |
| 2023 | 577 tkr | 189 tkr | 150 tkr | 338 tkr | 175 tkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Gröna Hem AB jämfört med 16 646 andra bolag i samma bransch (byggande av bostadshus och andra byggnader).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,5 mkr | 243 tkr | 1,5 mkr | 5,3 mkr | Över median |
| Anställda | 3 | 0 | 1 | 3 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Jashanreep Singh (f. 2001) Styrelseledamot sedan 2022-04-27
- Jashanreep Singh (f. 2001) Verkställande direktör sedan 2022-04-27
- Jagroop Singh (f. 1974) Styrelsesuppleant sedan 2022-04-27
- Jagroop Singh (f. 1974) Vice VD sedan 2022-04-27
Vanliga frågor om Gröna Hem AB
- Vad gör Gröna Hem AB?
- Företaget ska arbeta med gräsklippning, snöskottning, sandning, plogning och renovering av lägenheter .
- Var finns Gröna Hem AB?
- Gröna Hem AB har sin verksamhet i KISTA, Upplands-Bro, Stockholms län. Adress: Helsingförsgatan 19 lgh 1003, 16478 KISTA.
- När grundades Gröna Hem AB?
- Gröna Hem AB grundades 2022 och har organisationsnummer 559377-3863.
- Vad omsätter Gröna Hem AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Gröna Hem AB 4,5 miljoner kronor. Bolaget hade 3 anställda.
- Vem är VD på Gröna Hem AB?
- Jashanreep Singh är verkställande direktör på Gröna Hem AB.
- Vad är organisationsnumret för Gröna Hem AB?
- Organisationsnumret för Gröna Hem AB är 559377-3863. Bolagsformen är Aktiebolag.