Gustavslunds Måleri AB

Organisationsnummer
559245-3418
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2020-03-02
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Bolaget har sin huvudsakliga verksamhet inom måleriarbeten i Rydebäck. Verksamheten har bedrivits sedan 2020. Det finns 42 företag med liknande verksamhet i Helsingborg.

Omsättningen för 2024 var 863 tkr medan årsresultatet hamnade på minus. Omsättningen ligger i branschens nedre halva av 3 435 jämförelsebolag. Antalet anställda uppgick senast till 1 personer.

Adress

Postadress: Rydebäcks Stationsgata 15
25734 Rydebäck

Besöksadress: RYDEBÄCKS STATIONSGATA 15
25734 Rydebäck

Företag i Helsingborg · Företag i Skåne län

Verksamhet

Bransch: Måleriarbeten (SNI 43341)

Bolaget skall bedriva måleriarbete och därmed förenlig verksamhet såsom försäljning och konsultationer inom detta område samt uthyrning av personal.

Omsättningsintervall: 700–999 tkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+12,2 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
2,0 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
-1,1 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
18,0 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
-10,5 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 968 tkr 19 tkr −11 tkr 583 tkr 105 tkr 1
2024 863 tkr 11 tkr −12 tkr 657 tkr 156 tkr 1
2023 1 mkr −52 tkr −51 tkr 276 tkr 219 tkr 1
2022 928 tkr 91 tkr 72 tkr 347 tkr 270 tkr 1
2021 977 tkr 66 tkr 52 tkr 249 tkr 198 tkr 1

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
−0,2 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 200 tkr 400 tkr 600 tkr 800 tkr 1 mkr 968 tkr SENAST 52 tkr 72 tkr −51 tkr −12 tkr −11 tkr 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Gustavslunds Måleri AB jämfört med 3 449 andra bolag i samma bransch (måleriarbeten).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 968 tkr 694 tkr 1,7 mkr 4,2 mkr Under median
Anställda 1 1 1 3 Över median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Vanliga frågor om Gustavslunds Måleri AB

Vad gör Gustavslunds Måleri AB?
Bolaget skall bedriva måleriarbete och därmed förenlig verksamhet såsom försäljning och konsultationer inom detta område samt uthyrning av personal.
Var finns Gustavslunds Måleri AB?
Gustavslunds Måleri AB har sin verksamhet i RYDEBÄCK, Helsingborg, Skåne län. Adress: Rydebäcks Stationsgata 15, 25734 RYDEBÄCK.
När grundades Gustavslunds Måleri AB?
Gustavslunds Måleri AB grundades 2020 och har organisationsnummer 559245-3418.
Vad omsätter Gustavslunds Måleri AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Gustavslunds Måleri AB 968 tkr. Bolaget hade 1 anställda.
Vad är organisationsnumret för Gustavslunds Måleri AB?
Organisationsnumret för Gustavslunds Måleri AB är 559245-3418. Bolagsformen är Aktiebolag.