Håkan Audio AB
Företaget grundades 2015 och företaget är klassificerat som produktion av film, video och tv-program i Märsta. Det är ett av 9 företag inom produktion av film, video och tv-program i Sigtuna.
Omsättningen för 2024 var 1,1 miljoner kronor medan årsresultatet hamnade på minus. Bolaget ligger över medianen för sin bransch (4 189 jämförelsebolag). Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 1 personer.
Adress
Postadress: Vreta 442
19592 Märsta
Besöksadress: VRETA 442
19592 Märsta
Verksamhet
Bransch: Produktion av film, video och tv-program (SNI 59110)
Bolaget ska bedriva ljud, video- och TV-produktion samt konsult- verksamhet inom dessa områden, litterär och konstnärlig verksam- het samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 1–1,5 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +16,0 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 20,3 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 18,4 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 77,4 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 44,4 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 1,3 mkr | 268 tkr | 244 tkr | 709 tkr | 549 tkr | 1 |
| 2024 | 1,1 mkr | −173 tkr | −152 tkr | 518 tkr | 406 tkr | 1 |
| 2023 | 1,4 mkr | 234 tkr | 186 tkr | 900 tkr | 658 tkr | 1 |
| 2022 | 2 mkr | 143 tkr | 92 tkr | 884 tkr | 597 tkr | 1 |
| 2021 | 1,3 mkr | 21 tkr | 7 tkr | 1,1 mkr | 505 tkr | 1 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Håkan Audio AB jämfört med 4 345 andra bolag i samma bransch (produktion av film, video och tv-program).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 mkr | 81 tkr | 613 tkr | 1,4 mkr | Över median |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Håkan Andersson (f. 1977) Styrelseledamot sedan 2015-11-10
- Anna Karin Söderkvist (f. 1979) Styrelsesuppleant sedan 2015-11-10
Vanliga frågor om Håkan Audio AB
- Vad gör Håkan Audio AB?
- Bolaget ska bedriva ljud, video- och TV-produktion samt konsult- verksamhet inom dessa områden, litterär och konstnärlig verksam- het samt därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Håkan Audio AB?
- Håkan Audio AB har sin verksamhet i MÄRSTA, Sigtuna, Stockholms län. Adress: Vreta 442, 19592 MÄRSTA.
- När grundades Håkan Audio AB?
- Håkan Audio AB grundades 2015 och har organisationsnummer 559028-5465.
- Vad omsätter Håkan Audio AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Håkan Audio AB 1,3 miljoner kronor. Bolaget hade 1 anställda.
- Vad är organisationsnumret för Håkan Audio AB?
- Organisationsnumret för Håkan Audio AB är 559028-5465. Bolagsformen är Aktiebolag.