HealthQnect AB
Koncernstruktur
Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.
Bolaget är klassificerat som annan övrig hälso- och sjukvård i Stockholm. Verksamheten har bedrivits sedan 2021. Det är ett av 230 företag inom annan övrig hälso- och sjukvård i Stockholm.
Senast rapporterade omsättning uppgick till 1,7 miljoner kronor (2024) och året avslutades med förlust. HealthQnect AB ligger över 75:e percentilen i branschen jämfört med 1 069 andra svenska aktiebolag. HealthQnect AB är en del av First Wellness Testing, Sweden Group AB-koncernen.
Adress
Postadress: Birger Jarlsgatan 41 A
11145 Stockholm
Besöksadress: BIRGER JARLSGATAN 41 A
11145 Stockholm
Verksamhet
Bransch: Annan övrig hälso- och sjukvård (SNI 86999)
Bolaget ska bedriva provtagningsverksamhet och hälsokontroller samt erbjuda vaccinationstjänster och därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 1,5–3 mkr
Koncernmoder: First Wellness Testing, Sweden Group AB (556893-0472)
Moderbolag: First Wellness Testing, Sweden Group AB (556893-0472)
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +17,3 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- -36,4 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- -36,2 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 13,8 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- -169,6 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 2 mkr | −730 tkr | −726 tkr | 3,1 mkr | 428 tkr | 0 |
| 2024 | 1,7 mkr | −911 tkr | −423 tkr | 3,8 mkr | 553 tkr | 0 |
| 2023 | 1,1 mkr | −1,2 mkr | −617 tkr | 3,4 mkr | 977 tkr | 0 |
| 2022 | 805 tkr | −9 tkr | 1,2 mkr | 2,8 mkr | 1,6 mkr | 0 |
| 2021 | 1,3 mkr | 585 tkr | 345 tkr | 664 tkr | 370 tkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
HealthQnect AB jämfört med 1 111 andra bolag i samma bransch (annan övrig hälso- och sjukvård).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 mkr | 19 tkr | 263 tkr | 959 tkr | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Claes Göran Rapp (f. 1972) Revisor sedan 2025-09-29
- Claes Håkan Bertil Jegnell (f. 1967) Extern VD sedan 2023-03-23
- Staffan Sahlström (f. 1954) Styrelseledamot sedan 2020-11-27
- Camilla Nordström (f. 1966) Styrelseledamot sedan 2020-11-27
- Marie Sahlström (f. 1953) Styrelsesuppleant sedan 2020-11-27
- Camilla Nordström (f. 1966) Ordförande sedan 2020-11-27
Tidigare roller (1)
- Sandra Lindvall (f. 1985) Revisor 2021-11-30 – 2026-06-09
Vanliga frågor om HealthQnect AB
- Vad gör HealthQnect AB?
- Bolaget ska bedriva provtagningsverksamhet och hälsokontroller samt erbjuda vaccinationstjänster och därmed förenlig verksamhet.
- Var finns HealthQnect AB?
- HealthQnect AB har sin verksamhet i STOCKHOLM, Stockholm, Stockholms län. Adress: Birger Jarlsgatan 41 A, 11145 STOCKHOLM.
- När grundades HealthQnect AB?
- HealthQnect AB grundades 2021 och har organisationsnummer 559284-7783.
- Vad omsätter HealthQnect AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte HealthQnect AB 2,0 miljoner kronor.
- Vad är organisationsnumret för HealthQnect AB?
- Organisationsnumret för HealthQnect AB är 559284-7783. Bolagsformen är Aktiebolag.