Heimstaden Tujan AB
Koncernstruktur
Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.
Heimstaden Tujan AB är klassificerat som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder i Malmö. Bolaget startades 2017. Malmö har totalt 1250 företag inom branschen, varav Heimstaden Tujan AB är ett.
Senast rapporterade omsättning uppgick till 3 miljoner kronor (2025) och resultatet var positivt. Bolaget ligger över medianen för sin bransch (22 095 jämförelsebolag). Heimstaden Tujan AB är en del av FREDENSBORG 1994 AS-koncernen.
Adress
Postadress: Regementsgatan 54
21748 Malmö
Besöksadress: REGEMENTSGATAN 54
21748 Malmö
Verksamhet
Bransch: Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201)
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 3–5 mkr
Koncernmoder: FREDENSBORG 1994 AS
Moderbolag: Heimstaden Bostad Invest 7 AB (559106-1584)
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -2,2 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 50,2 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 135,6 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 4,6 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 68,8 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 3 mkr | 1,5 mkr | 4 mkr | 127,9 mkr | 5,9 mkr | 0 |
| 2024 | 3 mkr | 1,3 mkr | −3,2 mkr | 121,7 mkr | 1,8 mkr | 0 |
| 2023 | 2,9 mkr | −4 mkr | −8,3 mkr | 114,5 mkr | 67 tkr | 0 |
| 2022 | 2,8 mkr | 1,4 mkr | −793 tkr | 109,8 mkr | 50 tkr | 0 |
| 2021 | 2,8 mkr | 1,2 mkr | 223 tkr | 108 mkr | 345 tkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Heimstaden Tujan AB jämfört med 22 121 andra bolag i samma bransch (uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 mkr | 182 tkr | 829 tkr | 3,3 mkr | Över median |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Maria Hoffmann (f. 1980) Styrelsesuppleant sedan 2024-12-04
- Mattis Falkentoft (f. 1989) Ordförande sedan 2024-12-04
- Mattis Falkentoft (f. 1989) Styrelseledamot sedan 2024-12-04
- Johan Andreas Håkan Kling (f. 1975) Huvudansvarig revisor sedan 2022-07-27
- Tobias Grönvall (f. 1976) Styrelseledamot sedan 2022-07-06
Tidigare roller (3)
- Mattis Falkentoft (f. 1989) Styrelsesuppleant 2024-07-09 – 2024-12-04
- Maria Petersson (f. 1966) Ordförande 2022-07-06 – 2026-06-09
- Maria Petersson (f. 1966) Styrelseledamot 2021-09-04 – 2026-06-09
Vanliga frågor om Heimstaden Tujan AB
- Vad gör Heimstaden Tujan AB?
- Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Heimstaden Tujan AB?
- Heimstaden Tujan AB har sin verksamhet i MALMÖ, Malmö, Skåne län. Adress: Regementsgatan 54, 21748 MALMÖ.
- När grundades Heimstaden Tujan AB?
- Heimstaden Tujan AB grundades 2017 och har organisationsnummer 559095-3740.
- Vad omsätter Heimstaden Tujan AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Heimstaden Tujan AB 3,0 miljoner kronor.
- Vad är organisationsnumret för Heimstaden Tujan AB?
- Organisationsnumret för Heimstaden Tujan AB är 559095-3740. Bolagsformen är Aktiebolag.