HKN Åkeri AB

Organisationsnummer
556966-8303
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2014-03-29
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Företaget har sin huvudsakliga verksamhet inom vägtransport, godstrafik i Hakenäset. Företaget grundades 2014. Det är ett av 35 företag inom vägtransport, godstrafik i Tjörn.

2024 omsatte bolaget 6,2 miljoner kronor och året avslutades med förlust. Antalet anställda uppgick senast till 5 personer.

Adress

Postadress: Berga 83
47171 Hakenäset

Besöksadress: BERGA 83
47171 Hakenäset

Företag i Tjörn · Företag i Västra Götalands län

Verksamhet

Bransch: Vägtransport, godstrafik (SNI 49410)

Åkeriverksamhet med egna bilar, bemanning inom transport, bilvård och reparation.

Omsättningsintervall: 5–10 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-8,4 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
7,0 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
2,6 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
37,1 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
10,0 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 5,7 mkr 401 tkr 148 tkr 4 mkr 1,5 mkr 5
2024 6,2 mkr 752 tkr −554 tkr 3,8 mkr 1,3 mkr 5
2023 6,3 mkr 538 tkr 274 tkr 4,4 mkr 1,9 mkr 5
2022 6,7 mkr 299 tkr 269 tkr 4,7 mkr 1,9 mkr 5
2021 5 mkr −293 tkr 33 tkr 4,1 mkr 1,8 mkr 5

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+3,4 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 2 mkr 4 mkr 6 mkr 5,7 mkr SENAST 33 tkr 269 tkr 274 tkr −554 tkr 148 tkr 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

HKN Åkeri AB jämfört med 9 716 andra bolag i samma bransch (vägtransport, godstrafik).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 5,7 mkr 664 tkr 2,7 mkr 9,3 mkr Över median
Anställda 5 1 1 5 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Vanliga frågor om HKN Åkeri AB

Vad gör HKN Åkeri AB?
Åkeriverksamhet med egna bilar, bemanning inom transport, bilvård och reparation.
Var finns HKN Åkeri AB?
HKN Åkeri AB har sin verksamhet i HAKENÄSET, Tjörn, Västra Götalands län. Adress: Berga 83, 47171 HAKENÄSET.
När grundades HKN Åkeri AB?
HKN Åkeri AB grundades 2014 och har organisationsnummer 556966-8303.
Vad omsätter HKN Åkeri AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte HKN Åkeri AB 5,7 miljoner kronor. Bolaget hade 5 anställda.
Vad är organisationsnumret för HKN Åkeri AB?
Organisationsnumret för HKN Åkeri AB är 556966-8303. Bolagsformen är Aktiebolag.