Hotell Kramm AB

Organisationsnummer
556618-8255
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2023-10-09
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

Hotell Kramm AB

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Bolaget startades 2002 och företaget har sin huvudsakliga verksamhet inom hotellverksamhet med restaurangrörelse i Härnösand. Det finns 8 företag med liknande verksamhet i Härnösand.

2024 omsatte bolaget 29,1 miljoner kronor och resultatet var positivt. Antalet anställda uppgick senast till 13 personer. Bolaget ingår i koncernen Westerlind Holding AB.

Adress

Postadress: Fiskaregatan 4A
87133 Härnösand

Besöksadress: FISKAREGATAN 4 A
87133 Härnösand

Företag i Härnösand · Företag i Västernorrlands län

Telefon: 0612-771330

Verksamhet

Bransch: Hotellverksamhet med restaurangrörelse (SNI 55101)

Bolaget skall bedriva restaurang-, hotell- och konferensanläggning samt bageri, café och vandrarhem.

Omsättningsintervall: 20–50 mkr

Koncernmoder: Westerlind Holding AB (556769-6710)
Moderbolag: Westerlind Holding AB (556769-6710)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+23,6 %
jämfört med 2023
Rörelsemarginal
18,3 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
0,0 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
5,4 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
3,0 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
+18,2 %
jämfört med 2023
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2024 29,1 mkr 5,3 mkr 11 tkr 6,9 mkr 372 tkr 13
2023 23,6 mkr 1,5 mkr 0 tkr 5,7 mkr 360 tkr 11
2022 20,8 mkr 758 tkr 20 tkr 8,3 mkr 360 tkr 9
2021 15,5 mkr 457 tkr 36 tkr 8,6 mkr 341 tkr 10
2020 19,3 mkr −1,1 mkr 0 tkr 6,8 mkr 304 tkr 22

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2020–2024
+10,8 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 10 mkr 20 mkr 30 mkr 29,1 mkr SENAST 0 tkr 36 tkr 20 tkr 0 tkr 11 tkr 20202021202220232024
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Hotell Kramm AB jämfört med 1 629 andra bolag i samma bransch (hotellverksamhet med restaurangrörelse).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 29,1 mkr 680 tkr 4,8 mkr 21,9 mkr Övre kvartil
Anställda 13 0 3 15 Över median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (5)

Vanliga frågor om Hotell Kramm AB

Vad gör Hotell Kramm AB?
Bolaget skall bedriva restaurang-, hotell- och konferensanläggning samt bageri, café och vandrarhem.
Var finns Hotell Kramm AB?
Hotell Kramm AB har sin verksamhet i HÄRNÖSAND, Härnösand, Västernorrlands län. Adress: Fiskaregatan 4A, 87133 HÄRNÖSAND.
När grundades Hotell Kramm AB?
Hotell Kramm AB grundades 2002 och har organisationsnummer 556618-8255.
Vad omsätter Hotell Kramm AB?
Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte Hotell Kramm AB 29,1 miljoner kronor. Bolaget hade 13 anställda.
Vad är organisationsnumret för Hotell Kramm AB?
Organisationsnumret för Hotell Kramm AB är 556618-8255. Bolagsformen är Aktiebolag.